Przez blisko 40 lat istnienia Apple w szeregach firmy znalazły się osoby, które zrewolucjonizowały świat technologii. Wiele z nich już tam nie pracuje, jednak tak jak pisałem w siódmym numerze MyApple Magazynu, nie przeszkadza im to w podejmowaniu nowych wyzwań i efekty takich działań często wyprzedzają ich dokonania w samym Apple. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji poznania dalszych zawodowych losów byłych pracowników firmy z Cupertino, to zapraszam do lektury wspomnianego numeru magazynu, a poniżej uzupełniam ich listę o kolejnych ”nienasyconych i nierozsądnych". W ich przypadku słowo ”nienasyceni" jest jak najbardziej adekwatne.

Jaki efekt przyniesie umieszczenie dziesięciu byłych inżynierów Apple razem w jednej kuchni? Zaprojektują piekarnik wyposażony w interfejs użytkownika wzorowany na tym znanym z iPhone'a oraz w kamerę, aby także gotowanie było ”amazing".

Współzałożyciele firmy, Matt Van Horn i Nikhil Bhogal, stworzyli skomputeryzowany piekarnik June, który wykorzystując wbudowane czujniki rozpoznaje rodzaj gotowanej żywności i instruuje, jak należy ją najlepiej gotować, a co najważniejsze, aplikacja na smartfony wysyła powiadomienie, gdy jedzenie jest gotowe.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych cewek wykonanych z włókna węglowego, piekarnik jest niezwykle wydajny. W przypadku standardowego piekarnika rozgrzanie go do temperatury 180°C trwa około 15 minut, smart-piekarnikowi zajmie to zaledwie dwie minuty. Co ważne, nawet przy temperaturze 260°C, jej wnętrze pozostaje chłodne w dotyku. Jak podkreślił Bhogal, projektując June, chcieli być dobrymi obywatelami i stworzyć urządzenie bezpieczne dla dzieci.

Pomimo tak krótkiego czasu potrzebnego do rozgrzania piekarnika, nie trzeba robić tego w ogóle. Urządzenie automatycznie rozpozna znajdujący się w jego wnętrzu produkt dostosowując odpowiednią temperaturę. Wszystko za sprawą zainstalowanej wewnątrz piekarnika kamery Full HD i choć nie jest to pierwszy tego typu pomysł, to jako pierwszy wyjdzie poza fazę wyłącznie koncepcyjną, ponieważ zespół opracowujący June, ma duże doświadczenie w robieniu rzeczy niemożliwych. W końcu to byli pracownicy Apple, a sam Bhogal zajmował się kamerą iPhone'a począwszy od pierwszej generacji do modelu 5, a na kilku związanych z nią patentach firmy Apple widnieje jego nazwisko. Wykorzystując czterordzeniowy układ NVIDIA Tegra K1, o maksymalnej częstotliwości taktowania zegara 2,3 GHz, ze 192-rdzeniowym GPU Kepler oraz algorytmy podobne do tych, jakie Google używa do wyszukiwania zdjęć według ich zawartości, piekarnik June, posiada zdolność rozpoznawania różnych rodzajów żywności.

Nie zapomniano także o samym wyglądzie urządzenia. Cały front piekarnika wykonano z przezroczystej, potrójnej tafli szkła, a zamiast zwyczajowego szeregu przycisków i pokrętła temperatury, June posiada tylko jedną tarczę oraz zintegrowany pięciocalowy ekran dotykowy. Za design urządzenia odpowiada amerykańska firma Ammunition, założona przez Roberta Brunnera, byłego dyrektora wzornictwa przemysłowego w firmie Apple pomiędzy rokiem 1989 a 1997, o którym także pisałem w magazynie.

Piekarnik June pojawi się wiosną przyszłego roku, natomiast można go już zamawiać w przedsprzedaży na stronie firmy. Robiąc to teraz, oszczędzimy 95$ z kwoty 1495$, bo na tyle swój smart-piekarnik wycenili byli pracownicy Apple. Smacznego.

Źródło: JuneOven , CNN