Apple świętuje 25-tą rocznicę amerykańskiej ustawy o niepełnosprawnych
w dniu 26-go lipca 1990 roku prezydent Stanów Zjednoczonych George H. W. Bush, podpisał ustawę przeciwdziałającą dyskryminacji obywateli amerykańskich ze względu na niepełnosprawność. Przypadającą w niedzielę 25-tą rocznicę tego faktu uczciła firma Apple, wprowadzając do sklepu App Store kategorię grupującą aplikacje dedykowane takim osobom.
Zapewnienie dostępności swoich produktów dla wszystkich użytkowników stanowi dla firmy z Cupertino podstawową wartość, co w swoich publicznych wystąpieniach często podkreśla CEO Apple Tim Cook. Firma wyznaczyła wysoki standard w tym zakresie wprowadzając innowacyjne technologie m.in. czytnik ekranu VoiceOver, który jest wbudowany w rdzeń systemów iOS, OS X i watchOS. Dzięki tej funkcji użytkownicy z dysfunkcją wzroku chcąc udźwiękowić swoje urządzenia nie są obarczani dodatkowymi kosztami, jak ma to często miejsce w przypadku innych rozwiązań systemowych.
Działania Apple zostały także docenione przez American Foundation for the Blind (Amerykańską Fundację Niewidomych), o czym w ubiegłym miesiącu pisaliśmy na łamach MyApple. Fundacja w uznaniu zasług firmy na polu zapewnienia osobom niewidomym i słabowidzącym pełnej dostępności swoich produktów, wyróżniła ją nagrodą im. Helen Keller. Podobnie Mark A. Riccobono, prezes National Federation of the Blind (Krajowej Federacji Niewidomych), pochwalił w ubiegłym roku firmę z Cupertino, zauważając, że Apple zrobiło dla dostępności więcej niż jakakolwiek inna firma dotychczas.
Jednak kwestia dostępności produktów z logo nadgryzionego jabłka, dotyczy nie tylko dysfunkcji wzroku. W mobilnym systemie iOS udając się do: Ustawienia>Ogólne>Dostępność, prócz samego VoiceOver i innych funkcji dla osób słabowidzących, odnaleźć można również ułatwienia dostępu dedykowane niesłyszącym i słabosłyszącym oraz osobom z ograniczeniami motorycznymi. Ponadto Apple dzięki udostępnianiu narzędzi obejmujących: podręczniki, pliki referencyjne, materiały wideo i przykładowe kody, stara się wspierać programistów firm trzecich w jak najlepszym wykorzystaniu wszystkich możliwości interfejsów API funkcji dostępności przy tworzeniu aplikacji. Zainteresowani użytkownicy dostępne aplikacje mogą odnaleźć w nowym katalogu Accessibility, dostępnym od teraz w App Store. Pomimo, iż rocznica jest amerykańska, Apple nie zapomniało o niepełnosprawnych po za granicami Stanów Zjednoczonych, udostępniając katalog również w pozostałych oddziałach własnego sklepu.
Źródło: AppleInsider