Kilka tygodni temu wspominaliśmy o tym, że według serwisu DisplayMate w tańszych zegarkach Apple Watch z serii Sport - choć posiadają one taki sam wyświetlacz jak droższe modele - w ostrym świetle otoczenia wyświetlany przez nie obraz jest zdecydowanie bardziej czytelny. Sprawia to zastosowane w nich szkło Ion-X chroniące ekran urządzenia. Zastosowane w droższych modelach szkło szafirowe gorzej radzi sobie właśnie z takim światłem.

Kilka dni temu serwis DisplayMate wrócił do tematu jakości wyświetlanego obrazu w różnych wersjach zegarka Apple Watch. Zdaniem autora raportu szkło szafirowe odbija o 74% więcej światła niż to zastosowane w modelach Sport. Różnicę ma być już widać nawet przy średnim oświetleniu wewnętrznym o natężeniu 500 luksów. Przy maksymalnej jasności ekranu kontrast obrazu wyświetlanego przez zegarek Apple Watch Sport spada do 64. W przypadku droższych modeli z ekranem chronionym szkłem szafirowym kontrast wyświetlanego obrazu spada do 38.

alt text

Gdy światło otoczenia ma natężenie 2000 luksów, kontrast spada odpowiednio do 17 w przypadku obrazu wyświetlanego przez zegarki z serii Sport i do 10 w przypadku droższych modeli. Wraz ze wzrostem natężenia światła zewnętrznego do 10 tysięcy luksów, kontrast spada jeszcze bardziej, do 3 (Sport) i 2 (Edition).

Zdaniem DisplayMate Apple mogłoby zredukować różnicę w jakości wyświetlanego obrazu w ostrym świetle pomiędzy zegarkami ze szkłem Ion-X a tymi wyposażonymi w szkło szafirowe poprzez zastosowanie odpowiednich algorytmów, dostosowujących na bieżąco jego intensywność i kolor w zależności od oświetlenia.

Źródło: DisplayMate