Monitor treningu i aktywności - bo tak nazywa go producent - Polar A300 to kolejny produkt fińskiej firmy, który mam przyjemność testować. Niedawno opisywałem wyposażony w moduł GPS zegarek fitnesowy Polar M400. Dziś przyszedł czas na jego młodszego brata.

A300 to jeden z najnowszych produktów firmy Polar. Kiedy jakiś czas temu otrzymałem zegarek do testów, nie był on jeszcze w sprzedaży. W chwili gdy piszę ten tekst, urządzenie znajduje się już w ofercie. Co więcej egzemplarz, który obecnie noszę na nadgarstku to wersja Beta. Z tyłu obudowy widnieje napis "Beta Unit Not For Sale".

polar-a300

Unboxingu nie było

Po otwarciu paczki moim oczom ukazał się zegarek zapakowany jedynie w foliowy woreczek. Nie wiem co znajduje się w pudełku, które otrzymujemy przy zakupie urządzenia, ale podejrzewam, że tak jak w przypadku M400, znajdziemy w nim skróconą instrukcję obsługi, kabel USB oraz opcjonalnie sensor pomiaru pracy serca H7. Szczegółową instrukcję obsługi ściągnąć należy ze strony producenta i aby wykorzystać większość funkcji zegarka jest to raczej niezbędne.

Budowa zegarka

A300 to praktycznie pomniejszony model M400. Wygląd zegarka ma typowo sportowy charakter. Duży wyświetlacz oraz pasek wykonany z przyjemnego w dotyku rodzaju gumy sprawiają, że urządzenie nie koniecznie pasuje do stroju formalnego. Oczywiście jest to kwestia gustu, ale podobnie myśli kilku moich znajomych, których pytałem o ich odczucia związane z dizajnem tego zegarka. Warto przypomnieć, że pasek nie powoduje żadnych obtarć skóry, nawet gdy podczas treningu urządzenie przemieszcza się na nadgarstku. Takie obawy miałem gdy po raz pierwszy wziąłem do ręki M400.

polar-a300

Na poniższych zdjęciach wielkość zegarka porównana została do wewnętrznej części pudełka od zapałek.

polar-a300

polar-a300

To co odróżnia oba modele to możliwość łatwej wymiany paska w A300. Producent oferuje 6 kolorów: żółty, czarny, biały, niebieski, szary i różowy. Ja otrzymałem trzy z nich i muszę przyznać, że kolor paska całkowicie zmienia wygląd zegarka. Mając do wyboru biały, żółty i niebieski, najczęściej wybieram ten ostatni. Najmniej rzuca się w oczy i pasuje nawet do casualowej koszuli, ale nie dyskutujmy o gustach.

polar-a300

Wyświetlacz o rozmiarach 3 cm na 2,5 cm dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu oraz w czasie treningów. Informacje wyświetlane są wystarczająco dużymi znakami. Producent nie podaje rozdzielczości wyświetlacza, ale już na pierwszy rzut oka widać, że jest ona mniejsza niż w przypadku M400 (128 na 128 pikseli). W porównaniu do M400, informacje wyświetlane przez A300 wyglądają jak obraz z 8-bitowej gry. Nie przeszkadza to jednak w użytkowaniu zegarka, ale w dobie wszechobecnych ekranów o dużej gęstości pikseli na cal, wymaga chwili aby się przyzwyczaić. Tarcza zegarka jest podświetlana.

polar-a300

Obsługa odbywa się za pomocą fizycznych przycisków, które znajdują się po obu stronach obudowy. Są solidnie wykonane i nie ma możliwości przypadkowego wciśnięcia któregoś z nich.

Z obudowy zegarka wystaje wtyczka USB, która znika po założeniu na nią paska. Jest to wygodniejsze rozwiązanie łączenia zegarka z komputerem niż w przypadku M400, który do tego celu potrzebuje kabla z wtyczką micro USB, ale ma pewną wadę. Wtyczka jest trochę za płaska i delikatne poruszenie laptopem sprawia, że połączenie zostaje utracone. To samo dzieje się gdy urządzenie łączę z komputerem za pomocą dołączonego do zegarka kabla zakończonego z jednej strony gniazdem USB.

polar-a300

Zegarek jest wodoszczelny do 30 metrów co oznacza, że nadaje się do użytkowania podczas kąpieli i pływania.

Funkcje

Podobnie jak w innych tego typu urządzeniach, funkcje A300 podzielić można na podstawowe i fitnesowe. W grupie tych pierwszych nie znajdziemy nic nadzwyczajnego. Nie będę opisywać możliwości ustawienia godziny czy alarmu. Jedyne co można wspomnieć to fakt, że istnieje możliwość ustawienia wyglądu tarczy, choć jest ona dość ograniczona. Oprócz aktualnej godziny, na ekranie głównym obserwować możemy także pasek dziennej aktywności. Jedyną możliwą modyfikacją ekranu głównego jest wyłączenie widoku paska aktywności.

Przechodząc do drugiej grupy funkcji, A300 to przede wszystkim monitor dziennej aktywności. Urządzenie liczy wykonane w ciągu dnia kroki, spalone kalorie oraz przebyty dystans obliczany na podstawie wzrostu i liczby kroków. A300 nie został wyposażony w moduł GPS, co nieco ogranicza jego funkcjonalność fitnesową. Jednak nie każdy czuje konieczności monitorowania wielu parametrów swoich treningów takich jak np. tempo chwilowe czy przewyższenia. Osoby, które chciałyby monitorować swoją dzienną aktywności i od czasu do czasu przebiec się w celu poprawy swojego samopoczucia z pewnością polubią to urządzenie. Przemawia z nim prostota obsługi.

Fakt, że urządzenie nie posiada modułu GPS nie oznacza, że jest to jedynie zwykły krokomierz. Podczas treningu monitorować możemy bieżące tętno oraz czas trwania sesji treningowej, ale to nie wszystko. Urządzenie obsługuje także funkcje Smart Coaching, dzięki którym możemy m.in. szczegółowo analizować nasze treningi oraz sprawdzać wydolność naszego organizmu. Inteligentnym funkcjom zegarków Polar poświęciłem osobny wpis, w którym zostały one szczegółowo opisane. Dzięki A300 możemy korzystać z takich funkcji jak:

  • Inteligentny licznik kalorii,
  • Strefy tętna,
  • Test wydolności,
  • Rezultat treningu.

W stosunku do tego co oferuje M400 nowością jest tutaj EnergyPointer. W skrócie, funkcja ta pozwala na łatwą bieżącą identyfikację efektów treningu. A300 wyznacza tzw. punkt zwrotny, ustalony na poziomie około 69% maksymalnego tętna. Jego wartość ulega zmianie w zależności od kondycji fizycznej i psychicznej w danym dniu. W punkcie tym główny efekt treningu zmienia się ze spalania tłuszczu na poprawę kondycji.

polar-a300

W czasie treningu możemy również monitorować czas spędzony w danej strefie.

polar-a300

W serwisie Flow, który obsługuje najnowsze modele urządzeń firmy Polar, zdefiniować można także cele treningowe z przypisanym czasem trwania lub na podstawie liczby kalorii do spalenia i zsynchronizować je z urządzeniem. W tym przypadku podczas treningu monitorować można stopień realizacji założonego wcześniej celu.

polar-a300

Co więcej, w serwisie definiować można także cele interwałowe oparte na intensywności tętna dla każdej z faz. Podczas treningu monitorować można bieżące tętno, strefę tętna, w której aktualnie się znajdujemy oraz czas spędzony w każdej ze stref.

Jak wspomniałem wcześniej, Polar A300 korzysta z serwisu Polar Flow, który dostępny jest jako aplikacja mobilna oraz w wersji webowej. Funkcjonalność obu serwisów opisana została we wspomnianej już kilkakrotnie recenzji zegarka Polar M400. W serwisie skonfigurować możemy profile sportowe. Są to ustawienia zegarka, które aktywują się po uruchomieniu trybu treningu dla danej dyscypliny. W A300 zdefiniować można 8 takich profili.

Podsumowanie

Odwołując się porównań ze szkockiej literatury można powiedzieć, że zegarek Polar A300 to Doktor Jekyll. W rękach osoby, której nie zależy na kontrolowaniu wielu parametrów swoich treningów jest urządzeniem, które monitoruje całodzienną aktywność i generuje alerty bezczynności, które zachęcają do zrobienia przynajmniej kilku kroków, gdy przez dłuższy czas nie ruszamy się z miejsca. Jeśli jednak urządzenie wpadnie w ręce maniaka, zamienia się w pana Hyde'a. Profile sportowe, funkcje Smart Coaching, możliwość zdefiniowania celów treningowych, monitorowanie postępów w serwisie Flow i wiele innych sprawiają, że z zegarka zadowoleni będą także bardziej wymagający użytkownicy.


Tydzień promocji z firmą BASEUS

w bieżącym tygoniu cały asortyment firmy BASEUS z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: BASEUS10 i kupuj taniej.