O tym, że nadeszła wiosna i czas zrzucić nagromadzone przez zimę zbędne kilogramy pisałem przy okazji recenzji pulsometru Polar M400. Skupiłem się wtedy na podstawowych sprawach związanych z tym urządzeniem czyli jego budowie, funkcjach - podstawowych i fitnesowych - oraz aplikacji i serwisie Polar Flow. Dziś czas na krótki opis funkcji Smart Coaching, dzięki którym możemy m.in. szczegółowo analizować nasze treningi oraz sprawdzać wydolność naszego organizmu.

Rozpoczynając poznawanie tych funkcji, zastanawiałem się czy kiedykolwiek skorzystam choć z jednej z nich. Biorąc pod uwagę, że jestem sportowcem amatorem, który uprawia sport tylko i wyłącznie by zrzucić wspomniane wyżej zbędne kilogramy oraz poczuć uwalniające się w organizmie endorfiny, sądziłem że raczej z nich nie skorzystam. Ich opis wygląda na bardzo skomplikowany: tabele, wzory, procenty, analizy, indeksy.

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Pierwsza z funkcji Smart Coaching to Rezultat treningu. Pozwala ona na poznanie korzyści płynących z przeprowadzonych treningów oraz ich szczegółowe analizy. Do jej aktywacji wymagane jest korzystanie z monitora pracy serca zakładanego na klatkę piersiową. Po zakończeniu aktywności otrzymujemy informacje o liczbie spalonych kalorii, czasie treningu w konkretnych strefach tętna i strefach prędkości oraz krótki opis rezultatu treningu np. "Trening ogólnorozwojowy i tempowy - Dobre tempo! Nastąpiła poprawa wytrzymałości Twoich mięśni i wzrost wydolności aerobowej. Trening przyczynił się również do poprawy wytrzymałości". Producent wyróżnił 17 rodzajów treningu.

Druga funkcja zaliczana do grupy Smart Coaching to Test wydolności. Test pozwala określić sprawność układu krążenia, czyli wydolność aerobową, w trakcie spoczynku. Inaczej mówiąc, test określa zdolność układu krążenia do rozprowadzania tlenu w ciele człowieka, a jeszcze prościej - jak silne i sprawne jest nasze serce. W opisie funkcji znajdziemy m.in. wskazówki dotyczące sposobów na poprawę wydolności oraz warunki jakie należy spełnić aby test był wiarygodny. Przeprowadzenie testu jest bardzo łatwe. Wystarczy założyć nadajnik na klatkę piersiową, włączyć test, położyć się i odprężyć, a po kilku minutach otrzymamy jego wynik. W instrukcji znajduje się tabela, dzięki której w łatwy sposób możemy zinterpretować wynik.

Następna funkcja z omawianej grupy nosi nazwę Running Index. Pozwala on określić maksymalny poziom efektywności treningu. Jego poprawa oznacza, że bieganie w danym tempie wymaga od nas mniej wysiłku lub, że uzyskujemy szybsze tempo biegu przy wysiłku na danym poziomie. Warunkiem otrzymania informacji o wskaźniku jest bieg trwający minimum 12 minut z prędkością co najmniej 6 km/h. Podobnie jak w przypadku testu wydolności w opisie znajdziemy odpowiednią tabelę, która ułatwia interpretację wyniku.

running-index

Na podstawie długoterminowej średniej wartości wskaźnika można oszacować czas trwania biegu na określonym dystansie przy maksymalnym wysiłku.

analiza-długoterminowa

Przedostatnia funkcja Smart Coaching to Strefy tętna. Cały trening, na podstawie procentowego udziału maksymalnego tętna, dzieli się na pięć stref. Nasze tętno zależy od intensywności treningu. Dzięki tej funkcji mamy możliwość ciągłego monitorowania liczby uderzeń naszego serca na minutę, a przez to możemy osiągnąć założony rezultat treningu. Strefy tętna definiowane są na podstawie danych takich jak np. nasz wiek.

strefy-tętna

Ostatnia funkcja Smart to Inteligentny licznik kalorii. Producent chwali się, że jest to najdokładniejszy licznik spalanych kalorii dostępny na rynku. W obliczaniu wydatku energetycznego brane są pod uwagę takie czynniki jak masa ciała, wzrost, wiek, płeć, maksymalna wartość tętna, wartość tętna podczas treningu oraz maksymalna zdolność organizmu do przyswajania tlenu. Testując tę funkcję przebiegłem nieco ponad 5 km z iPhonem i włączoną aplikacją Runtasic Pro oraz z zegarkiem Polar M400 połączonym z nadajnikiem na klatkę piersiową. Wszystkie wartości, oprócz liczby spalonych kalorii, mierzone podczas biegu były do siebie bardzo zbliżone. Niewielkie różnice wynikać mogły z nierównoczesnego uruchomienia pomiarów na obu urządzeniach. Jeśli chodzi o spalone kalorie to iPhone i Runtastic wskazały ich 418, a Polar M400 543. Różnica jest znaczna. Nie wiadomo tylko, które urządzenie jest bliżej prawdy.

runtastic

polar-flow

Po dłuższym okresie użytkowania tego urządzenia przyznam, że mimo amatorskiego podejścia do moich treningów, często zerkam na wyniki moich treningów otrzymane dzięki funkcjom Smart Coaching. Dzieje się to jednak bardziej na zasadzie "dlaczego nie", niż z silnej potrzeby analizowania i monitorowania rezultatów. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że przy wykonywaniu Testu wydolności oczekiwałem dobrego wyniku i co jakiś czas powtarzam pomiar z nadzieją na jego polepszenie. Bez wątpienia funkcje te pozwalają na bardziej świadome przeprowadzanie treningów i analizowanie ich rezultatów. Pytanie jednak czy każdemu z nas takie informacje są niezbędne.

Zegarek jest do kupienia w sieciach iSpot, Komputronik, Intersport, Sklep Biegacza i innych sklepach sportowych. Sugerowane ceny: M400 HR - 790 zł, M400 - 590 zł.