Podczas keynote otwierającego Google I/O zaprezentowany został nowy system mobilny Android M. Wersje deweloperskie już dziś dostępne będą dla takich urządzeń jak Nexus 5, 6, 9 oraz Player.

Android M to przede wszystkim poprawki wewnątrz systemu, które dla końcowego użytkownika będą zauważalne jako drobnostki. Tak jest chociażby z kwestią pozwoleń. Aplikacje nie będą prosiły o pozwolenie dostępu do funkcji systemowej podczas instalacji, ale dopiero w momencie gdy będą chciały jej użyć. Custom Tab to natomiast dostosowane do danej aplikacji karty w mobilnej przeglądarce Chrome. Udoskonalono też kopiowanie i wklejanie tekstu, uproszczono kontrolę głośności.

alt text

Android M wprowadza Android Pay, czyli płatności podobne do Apple Pay. Ich autoryzacja będzie odbywać się identycznie jak w przypadku iOS, przy wykorzystaniu czytnika linii papilarnych.

alt text

Wraz z kolejną wersją systemu Android pojawia się wsparcie dla USB-C. Port znany z MacBooka w przyszłości ma trafić także do urządzeń mobilnych napędzanych system Android.

To najważniejsze zmiany, jakich doczekają się użytkownicy systemu Android w wersji M. Google nie zdecydowało się na coś większego, ale biorąc pod uwagę popularyzację Lolipopa trudno się temu dziwić.

Nowością zaprezentowaną podczas Google I/O jest też Google Photos - nielimitowana chmura na zdjęcia dostępna zarówno z poziomu telefonów z Androidem, przeglądarki, jak i nowej dedykowanej aplikacji dla iOS. Co ważne w Google Photos będzie można przechowywać dowolną liczbę zdjęć w wysokiej rozdzielczości do 16 megapikseli oraz filmów wideo w rozdzielczości do 1080p.

Wszystkie informacje o Google I/O dostępne są na naszym LiveBlogu