Zmiany na kierowniczych stanowiskach związanych z projektowaniem, w tym awans Jonathana Ive'a na stworzone specjalnie na tę okoliczność stanowisko Głównego Projektanta, budzą zapytania o przyszłość Apple, jak i nowe produkty tej firmy.

Po wyrzuceniu z Apple wieloletniego współpracownika Jobsa i weterana z NeXT - Scotta Forstalla, którego dziełem były interfejsy użytkownika imitujące naturalne materiały i fizyczne przedmioty (czyli tzw. skeuomorfizm), to właśnie Jony Ive kierował zarówno swoim studiem projektowym, zajmującym się tworzeniem urządzeń, jak i działem projektów interfejsu użytkownika. Wraz z jego awansem - łączonym z jego coraz większym pragnieniem powrotu do Anglii - oba zespoły znowu będą pracować w pewnym stopniu niezależnie, pod kierownictwem Richarda Howartha i Alana Dye'a.

Leander Kahney, autor biograficznych książek o Stevie Jobsie i Jonathanie Ive, a zarazem redaktor naczelny Cult Of Mac, opublikował w tym serwisie profile obu nowych wiceprezesów:

Wynika z nich wyraźnie, że rewolucji raczej nie będzie i że obaj przez lata wprowadzali w czyn właśnie pomysły Ive'a.

Richard Howarth

Richard Howarth

Richard Howarth objął stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego za wzornictwo przemysłowe, a więc za projektowanie urządzeń Apple i został nowym kierownikiem tajnego, owianego legendą studia projektowego Jony'ego Ive'a. Nie jest on jednak osobą z zewnątrz, a długoletnim współpracownikiem Ive'a. W studio, którym teraz będzie kierował, przepracował niemal 20 lat.

Urodził się w Lusace w Zambii, w Afryce, wychował i zdobył edukację w Londynie. Podobnie jak jego szef mówi z angielskim akcentem. Do Apple trafił w 1996 roku ze studia projektowego IDEO, gdzie znalazł go sam Ive.

Na swoim koncie ma m.in. pracę nad projektami iPodów, iPhone'ów, niektórych MacBooków. To jego dziełem jest m.in. projekt pierwszego iPoda, iPhone'a - w tym projekt iPhone'a nazwany "Sandwich" (kanapka), który został wykorzystany w iPhone'ach 4 i 4s. Zaprojektował także PowerBooka G4 Titanium, a także pierwsze plastikowe MacBooki (tutaj pojawia się pytanie o wadę konstrukcyjną tych komputerów w postaci pękającej nakładki na klawiaturę). Howarth jest także wymieniony jako jeden z wynalazców na 806 patentach Apple. Wśród członków zespołu projektowego wzbudza strach, uznawany jest za przybocznego Ive'a i egzekutora jego pomysłów.

Alan Dye

Alan Dye

Alan Dye dołączył do Apple w 2006 roku, wcześniej pracował m.in. jako projektant w Brand Integration Group i kierownik działu wzornictwa sieci luksusowych sklepów dla kobiet Kate Spade. Jako wolny strzelec współpracował m.in. z gazetą The New York Times i magazynem The New York Magazine, projektował też okładki książek.

Po przejściu do Apple początkowo pracował jako kreatywny projektant w dziale marketingu i komunikacji. Zwrócił na siebie uwagę pomysłami na wykonanie czarnych pudełek do pierwszych iPhone'ów. Proponował, by ich krawędzie i narożniki były ręcznie malowane, by zabezpieczyć je przed przetarciami. Wkrótce potem otrzymał awans na stanowisko szefa grupy odpowiedzialnej za interfejsy użytkownika (human interface group).

Dye odegrał kluczową rolę w projektowaniu interfejsu zarówno OS X Yosemite, jak i systemu zegarka Apple Watch. Ten ostatni jest głównie jego dziełem. Miał także swój udział w projektowaniu interfejsu użytkownika systemu iOS 7.

Jest on zdecydowanie człowiekiem Ive'a, to w dużej mierze dzięki niemu OS X i iOS zmieniły się radykalnie po opuszczeniu firmy przez Scotta Forstalla.