Miniwieże pamiętam z lat 90-tych, małe konstrukcje często z odtwarzaczem kasetowym, odtwarzaczem CD oraz radiem. Mamy rok 2015 a takie urządzenia dalej istnieją. Tylko DENON CEOL Piccolo N4 znacznie bardziej odpowiada naszym czasom.

DENON na swoich stronach opisuje ten sprzęt jako ultra kompaktowy stylowy sieciowy system muzyczny. Nie przesadzałbym z takim kosmicznym nazewnictwem i po prostu nazwał go właśnie miniwieżą. Standardowo CEOL Piccolo N4 u dystrybutora Horn kosztuje 1995 złotych wraz z dedykowanymi głośnikami, możemy jednak zdecydować się na sam amplituner stereofoniczny, czyli DRAN-4.

alt text

Możemy do niego podłączyć dowolne standardowe głośniki oraz subwoofer. Z tyłu znajdziemy też wejście optyczne oraz analogowe. DENON CEOL Piccolo N4 nie posiada odtwarzacza CD czy wejścia na antenę radiową, to urządzenie do konsumpcji muzyki w sposób, jaki dziś to robimy - cyfrowo i przez sieć. Dlatego z tyłu znalazł się port ethernetowy oraz przyciski do łączenia urządzenia z siecią bezprzewodową dzięki WPS lub komunikacji z urządzeniami iOS. Z przodu znajdziemy złącze USB oraz wyjście słuchawkowe.

Ja skonfigurowałem sieć internetową manualnie bazując na wyświetlaczu i dołączonym pilocie. Raczej nikt nie będzie miał większych problemów z połączeniem jest wiele metod - wszystkie równie proste. W przypadku iOS mamy też do dyspozycji dedykowaną aplikację DENON Hi-Fi Remote. Nie wygląda ona zbyt pięknie, ale daje nam dostęp do zaawansowanych funkcji.

alt text

Te zaawansowane funkcje DENON CEOL Piccolo N4 to przede wszystkim wbudowane radio internetowe i obsługa serwerów multimedialnych. To takie rozwiązanie dla „uber geeków” czy „komputerowych tradycjonalistów”, którzy na swoim domowym serwerze DLNA zgromadzili tysiące utworów w MP3, a może nawet FLAC. Z tym bez większych problemów DENON sobie poradzi.

alt text

Dla mnie znacznie ważniejsze i ciekawsze są funkcje, z których korzystam na co dzień, a nie wymagają większej wiedzy po prostu działają. Mowa oczywiście o Apple AirPlay, a także Spotify Connect. Natomiast dla osób z urządzeniami z Androidem lub innymi mobilnymi sprzętami przydatna może okazać się obsługa Bluetooth oraz NFC.

W przypadku Spotify Connect muzykę z serwisu Spotify odtwarzamy korzystając z aplikacji na naszych urządzeniach mobilnych lub Maku. Natomiast AirPlay obsługujemy z poziomu centrum sterowania w iOS, iTunes lub wybierając wyjście dźwięku w systemie OS X (najprościej przytrzymując przycisk opcji i klikając na ikonę głośnika na systemowym pasku).

Samo sterowanie urządzeniem jest bardzo proste i intuicyjne zarówno przy użyciu pilota jak i dedykowanej aplikacji. Dołączony pilot, choć duży to nie jest przeładowany funkcjami. Dzięki temu spokojnie możemy kontrolować sprzęt leżąc wygodnie na kanapie. Moją uwagę zwrócił też czytelny wyświetlacz i polskie menu.

Jak to gra?

Dystrybutor na moje życzenie dostarczył mi nie cały zestaw DENON CEOL Piccolo N4, a właśnie sam stereofoniczny amplituner.Przyznam się szczerze, że po odsłuchach w domu ze swoimi głośnikami i wizycie w sklepie gdzie mogłem przesłuchać natywny zestaw trochę żałuje braku możliwości pełnej oceny całego zestawu. Komplet DENON CEOL Piccolo N4 gra zdecydowanie dobrze, spore pomieszczenie jest nagłośnione, dźwięk jest czysty, pliki FLAC brzmią rewelacyjnie, Spotify nabiera mocy, a bas jest słyszalny, choć nieco mu brakuje. Moje głośniki Pioneera sprawdzają się lepiej w przypadku kina domowego, niż przy tej miniwieży. Dlatego decydując się na zakup pomyślcie o komplecie, albo zdecydujcie o zakupie odpowiednich głośników.

alt text

Czy warto?

W ostatnim czasie świat małego sprzętu audio to niewielkie głośniki bluetooth, lub niezależne głośniki multiroom. Klasyczne sprzęty nieco wymierają. DENON CEOL Piccolo N4 stara się to łączyć, w cenie nieco wyższej od głośnika Play:5 Sonosa czy Bose SoundTouch 20 otrzymujemy szereg nowoczesnych możliwości, dość klasycznie i stylowo wyglądający sprzęt audio. Dla mnie to sprzęt audio dla osób naprawdę lubiących muzykę, osobom które posiadają w swoich zasobach sporo płyt CD poleciłbym większego brata N9 tak aby mieć w jednym zestawie komplet.

Osobiście jestem na tak, ponieważ DENON przywodzi mi na myśl to słuchanie muzyki z końca lat 90-tych, gdy wrzucało się płytę CD do miniwieży. W przypadku CEOL Piccolo N4 stylowa miniwieża stoi w pokoju, a ja wygodnie odpalam Spotify lub aplikację muzyka na iOS i delektuje się muzyką.

Całą serię zestawów CEOL znajdziecie w Horn Distribution, który użyczył sprzętu na testy.