Siedzę przy biurku i słucham Spotify przez głośniki. Nawet jak zamknę komputer, to muzyka wciąż będzie grać. W przypadku iTunes i świetnego AirPlay nie byłoby to możliwe. Dlatego pytam, jak Apple rozwinie ekosystem wokół swojej nowej usługi?

Spotify wdarło się do świata muzyki i technologii. Usługa wciąż ma spore braki w swoich zasobach, ale przy całej bazie i miesięcznych kosztach jest zdecydowanie warta uwagi. Firmie udało się nawiązać partnerstwo z wieloma dostawcami sprzętu. Aplikacja jest dostępna nie tylko na smartfonach, tabletach i komputerach, ale też Smart TV. Znajdziemy ją w amplitunerach kina domowego, mini wieżach oraz systemach multiroom. Spotify jest dziś znacznie szerzej dostępny, niż Apple AirPlay.

alt text

Właśnie korzystam z Philipsa SW700M głośnika stworzonego wyłącznie z myślą o Spotify. Nie ma on zbyt dobrego basu, dźwięk jest mało wyrazisty ale naprawdę daję radę i kosztuje zaledwie 499 złotych, połowę cenę Sonos Play:1, 1/3 ceny Bose SoundTouch 20 oraz tyle samo co Samsung M5 (WAM551).

Wszystkie te głośniki radzą sobie ze Spotify, często także z innymi serwisami muzycznymi. Sonos odtworzy też muzykę z naszego telefonu lub serwera iTunes, czy iTunes z komputera. Bose wspiera AirPlay. W którą stronę pójdzie jednak Apple Music, gdyż właśnie tak ma nazywać się nowa usługa streamingu muzyki powstająca na bazie Beats Music.

alt text

Czy wraz z jej premierą zobaczymy nowe głośniki Wi-Fi Beats Audio z wsparciem dla nowego serwisu? A może Apple także będzie dogadywać się z partnerami? Mam nadzieje, że powstanie jakieś nowe rozwiązanie. Być może AirPlay będzie w tym przypadku działać bardziej jak Google Cast i SpotifyConnect przesyłając innym urządzeniom tylko informacje o utworach, a nie cały sygnał.

alt text

Apple Music już na starcie powinno mieć gotowe odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Spotify stanowi dziś sprawdzone, bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie, z którego korzystają użytkownicy wielu platform.

Jest wyzwanie. Zobaczymy czy Apple zaskoczy, czy raczej zawiedzie zapominając o takich dodatkach.