Dokładnie za dwa tygodnie - 8 czerwca - odbędzie się Keynote otwierający WWDC 2015. Konferencja Apple dla Developerów to także czas prezentacji nowych systemów iOS 9 oraz OS X 10.11. Co o nich wiemy?

iOS 9

Font San Francisco Nowy system będzie wykorzystał font San Francisco, który pojawił się w Apple Watch

Aplikacja Home W iOS 9 ma pojawić się aplikacja Dom (Home), która pozwoli na zarządzanie naszym inteligentnym domem w oparciu o urządzenia ze wsparciem dla HomeKit.

Transport publiczny w mapach W nowym systemie mają pojawić się ulepszenia map w których zobaczymy nawigację wewnątrz budynków oraz informacje o transporcie publicznym.

Tryb wielu okien oraz konta użytkowników na iPadzie O tych funkcjach mówiło się już wcześniej, teraz mają rzeczywiście się pojawić w związku z rzekomym 12-calowym iPadem.

Lepsza jakość, mniej zasobożerne aplikacje oraz bezpieczeństwo Apple zamiast wielu nowych funkcji ponoć skupiło się na wydajności oraz poprawianiu błędów. Możemy spodziewać się kosmetycznych zmian na wierzchu, ale wiele dziać się ma wewnątrz kodu systemu. Aplikacje oparte o Swift mają zajmować mniej miejsca, postawiono także na zwiększenie bezpieczeństwa jeśli chodzi o Wi-Fi i odporność na Rooty.

Wsparcie dla iPhone’a 4s i iPada mini Nowy system właśnie dzięki optymalizacji, wciąż ma działać i to sprawniej niż iOS 8 na starszych urządzeniach jak iPhone 4s, iPad mini oraz prawdopodobnie także iPad 2.

OS X 10.11

Font San Francisco Podobnie jak iOS 9, także OS X 10.11 będzie wykorzystał font San Francisco, który pojawił się w Apple Watch.

Centrum Sterowania W zeszłym roku OS X doczekał się centrum powiadomień w wydaniu rodem z iOS. W tym roku po lewej stronie ma pojawić się centrum sterowania w stylu tego z mobilnego systemu Apple.

Wydajność, jakość, bezpieczeństwo Yosemite to zmiana w wyglądzie systemu oraz sporo dodatków. Według doniesień z Cupertino nowy system podobnie jak iOS 9 skupi się na dopracowaniu obecnych elementów. Wszystko ma działać lepiej i szybciej, nawet na starszych maszynach.

WWDC 2015 już za dwa tygodnie

Już 8 czerwca przekonamy się, czy sprawdzą się obecne doniesienia o OS X 10.11 oraz iOS 9. Należy spodziewać się także pewnych informacji o systemie Apple Watch i możliwościach z nim związanych dla deweloperów. Być może pojawi się także TVKit dla Apple TV. Dla konsumentów najciekawsza powinna być zapowiedź nowej usługi muzycznej.

Przez te kilka kolejnych dni pojawiać się będzie coraz więcej przecieków, plotek, doniesień. Wszystko zweryfikujemy w poniedziałkowy wieczór 8 czerwca, na naszym tradycyjnym liveblogu.

Źródło: 9to5mac