iPad już od pierwszej swojej wersji miał stać się dla wielu gospodarstw domowych podstawowym komputerem, zastępując maszyny stacjonarne czy laptopy i rozpoczynając nową erę "post PC". Niestety przez ponad pięć lat obecności tego urządzenia na rynku jego użytkownicy nie doczekali się kilku ważnych ich zdaniem funkcji. Mowa tutaj głównie o możliwości zakładania wielu kont użytkowników - tak jak na dużych komputerach - oraz o możliwości pracy z dwoma aplikacjami wyświetlanymi jednocześnie na ekranie.

O tym, że taka funkcja może się pojawić, mówiło się już wiosną ubiegłego roku przy okazji spekulacji na temat nowości w systemie iOS 8. Deweloper Stephen Troughton-Smith odkrył nawet ukrytą w systemie funkcję pozwalającą na dzielenie ekranu. Była ona jednak wtedy znacznie niedopracowana i nie pojawiła się w obecnym systemie. Ostatecznie jednak obie funkcje mają pojawić się na iPadzie w iOS 9.

alt text

Wyświetlanie dwóch aplikacji na ekranie ma zostać zaprezentowane już na czerwcowej konferencji WWDC. Tak jak pokazał to TroughtonSmith, w zależności od potrzeb ekran dzielony ma być w proporcjach: 1/2 - 1/2 oraz 1/3-2/3.

Możliwość zakładania wielu kont użytkowników ma pojawić się później, podobnie jak dwa modele 12-calowych iPadów Pro, oznaczone numerami J98 i J99 - oznaczającymi prawdopodobnie wersję pozwalającą na komunikację tylko przez WiFI oraz wersję komunikującą się przez WiFi i sieć komórkową.

Źródło: 9To5Mac