PenDrive do iPhone’a? W dobie chmury oraz wersji 64 i 128 GB? Pomysł wydaje się irracjonalny, a jednak Leef iBridge robi to dobrze.

W poniedziałek 18 maja 2015 roku miał miejsce polski debiut rynkowy amerykańskiej firmy Leef. Producent zaczynał od pamięci dla systemu Android, by w tym roku dorobić się urządzeń stworzonych z myślą o platformie iOS. jest to pendrive iBridge, którego ceny zaczynają się od 220 zł za wersję 16 GB. W sprzedaży są też wersje o pojemności 32, 64, 128 oraz 265 GB. Ten najbardziej pojemny to wydatek aż 1500 złotych, ale 128 GB kosztuje już połowę mniej. Dla wielu może być to nie tylko przydatny gadżet, ale też ważne narzędzie pracy lub niezastąpiony kompan podróży.

alt text

Leef iBridge ma wymiary klasycznego pendrive’a, z tym że obok złącza USB mamy też Lightning. Skonstruowany jest tak, że możemy go swobodnie używać przy większości pokrowców, niezależnie, czy to iPhone 5, czy iPhone 6 Plus albo iPad.

alt text

Potęga iBridge kryje się w rzeczywistości w minimalistycznej i przejrzystej aplikacji. Podstawowym zastosowaniem tego Pendrive’a ma być archiwizacja fotografii i filmów wideo z naszego iPhone’a. Dwie główne funkcje to właśnie przesyłanie zdjęć w jedną lub drugą stronę. Ponadto z poziomu aplikacji możemy też robić zdjęcia zapisujące się wyłącznie w pamięci iBridge, a w czerwcu to samo tyczyć się będzie plików wideo. W ustawieniach aplikacji możemy też ustawić automatyczne tworzenie na urządzeniu kopii zapasowej naszych zdjęć oraz kontaktów.

alt text

Ponadto aplikacja oferuje menadżer plików, czyli swobodne przeglądanie tego, co jest zapisane na iBridge’u. Menadżer radzi sobie bezpośrednio z odtwarzaniem wielu formatów:

Wideo:

.mp4, .m4v, .mpv, .mov, .mpg, .mkv, .wmv, .flv, .3gp, .gif, .avi Audio .wav, .aac, .aif, .aiff, .caf, .m4a, .mp3

Obrazy:

.jpg, .tiff, .gif

Dokumenty:

doc oraz .docx (Microsoft Word); .htm oraz .html (web pages); .key (Keynote); .numbers (Numbers); .pages (Pages); .pdf (Preview oraz Adobe Acrobat); .ppt oraz .pptx (Microsoft PowerPoint); .txt (text); .rtf (rich text format); .vcf (contact information); .xls oraz .xlsx (Microsoft Excel); .zip; .ics

alt text

Możemy, więc wygodnie przeglądać dokumenty, obrazy a przede wszystkim odtwarzać pliki audio oraz wideo i np. przerzucić z komputera kilka filmów, a później odtworzyć je na iPhonie lub iPadzie w podróży.

alt text

Leef iBridge jest produktem dla użytkowników o specyficznych potrzebach. Ja posiadając 64 GB pamięci w swoim iPhonie i mając archiwum zdjęć z wielu lat w iCloud i tak mam jeszcze sporo miejsca w telefonie, a do przesyłania plików z innymi osobami użytkuje Dropboksa. Zamierzam jednak sprawdzić iBridge, gdyż produkt jest naprawdę dopracowany. Dobre urządzenie i minimalistyczna spolszczona aplikacja.