Sąd Apelacyjny obniża odszkodowanie zasądzone na rzecz Apple
Jak donosi agencja Reuters, Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych częściowo uchylił wyrok zasądzający odszkodowanie w wysokości 930 milionów dolarów na rzecz Apple. Sumę tę wypłacić miała firma Samsung za naruszenie patentów dotyczących konstrukcji i funkcji iPhone'a.
W 2012 roku Apple oskarżyło Samsunga o świadomie naruszenie patentów związanych m.in. z szatą graficzną - lub inaczej mówiąc - wyglądem (trade dress) iPhone'a. W wyniku tego oskarżenia sąd orzekł odszkodowanie w kwocie ponad 1 miliarda dolarów na rzecz firmy z Cupertino. Jakiś czas później, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy na prośbę Samsunga, odszkodowanie zostało zmniejszone do kwoty nieco ponad 900 milionów dolarów.
Dziś Sąd Apelacyjny skierował sprawę do powtórnego rozpatrzenia i ogłosił, że Samsung naruszył patenty użytkowe, lecz nie dopuścił się naruszenia tych dotyczących wyglądu urządzenia. Termin "trade dress" odnosi się bezpośrednio do konstrukcji i sposobu w jaki produkt jest prezentowany na rynku. To właśnie za naruszenie tej drugiej kwestii Apple miało otrzymać tak gigantyczne odszkodowanie.
W pozwie konstrukcja iPhone'a opisana została następująco:
- prostokątne urządzenie o równomiernie zaokrąglonych narożnikach,
- płaska, jednobarwna powierzchnia pokrywająca przód urządzenia,
- neutralna (biała lub czarna) ramka nad i pod wyświetlaczem oraz węższa po jego lewej i prawej stronie,
- układ kwadratowych ikon z równomiernie zaokrąglonymi narożnikami wyświetlany na ekranie,
- dock (pasek z ikonami) na dole ekranu.
Wspomniane patenty użytkowe, które według Apple naruszyła firma Samsung dotyczą m.in. takich funkcji jak "złap i przybliż" (pinch to zoom) oraz "stuknij dwukrotnie i przybliż" (double tap to zoom).
Zmiana wyroku wiązałaby się z obniżeniem kwoty odszkodowania o około 382 miliony dolarów. Jeśli sąd niższej instancji przychyli się do decyzji Sądu Apelacyjnego, to odszkodowanie zostanie ponownie obniżone i wyniesie około 548 mln dolarów, czyli mniej więcej połowę pierwotnie zasądzonej kwoty.
Źródła: MacRumors, AppleInsider, 9To5Mac, Reuters