Smart-zegarek firmy z Cupertino okaże się na tyle spełniającym swoją rolę urządzeniem, na ile pozwolą na to dedykowane mu aplikacje. Z punktu widzenia tak producenta, jak nabywcy istotna jest ich liczba, która wraz z pojawieniem się Apple Watcha na nadgarstkach pierwszych użytkowników, zadebiutuje w App Store. Choć ramy rozwoju WatchKit były dostępne od zeszłego roku, to ostateczne szczegóły dotyczące premiery sklepowej zegarka ogłoszono dopiero dziewiątego marca, a stosunkowo niewielu deweloperów miało styczność z samym urządzeniem. Tym samym na ukończenie aplikacji do dwudziestego czwartego kwietnia programistom pozostało niewiele czasu.

Apple Watch będąc niejako drugim wyświetlaczem iPhone'a, daje możliwość bardziej lub mniej wygodnego monitorowania zsynchronizowanych funkcji. Także tych dotyczących zdrowia. Jedna z nich opisana została we wpisie na blogu MyApple poświęconym możliwości kontroli poziomu glukozy na zegarku Apple Watch. To nie jedyna aplikacja zdrowotna przeznaczona dla tego urządzenia, a deweloperzy zapowiadają debiut kolejnych.

Firmy WebMD i CareEvolution, wiodący dostawcy usług wymiany informacji medycznych, poinformowały o planach wprowadzenia własnych rozwiązań dla Apple Watcha. WebMD pracuje nad aktualizacją aplikacji dostępnej wcześniej na iPhone'a, która pozwoli na synchronizację powiadomień z zegarkiem. O ustalonej godzinie funkcja przypomnień wyświetli na nadgarstku użytkownika zdjęcie i dawkę lekarstw do przyjęcia wraz z monitem, gdzie potwierdzimy lub pominiemy wykonanie czynności. Gdy w danej chwili jest to niemożliwe, tapnięcie w ekran zegarka włączy piętnastominutową drzemkę.

Aplikacja firmy CareEvolution - Collaborative Family Health Record, pozwala w łatwy sposób przeglądać i zarządzać informacjami medycznymi swojej rodziny. Po zalogowaniu lekarz może wysyłać powiadomienia o nowych wynikach, nadchodzących wizytach lub innych ważnych informacjach odnoszących się do zdrowia użytkownika lub jego rodziny. Aplikacja została zaktualizowana pod względem współpracy z Apple Watchem, pozwalając na otrzymywanie powiadomień i wglądu w dokumentację medyczną bezpośrednio na nadgarstku.

Podobne do przedstawionych powyżej rozwiązań oferują również inni producenci:

• drchrono z aplikacją drchrono EHR,

• HealthTap z DocNow,

• Medisafe.

Pomimo możliwości pobrania wszystkich przedstawionych aplikacji z polskiego App Store, pozostaje problem uczestnictwa i zaoferowania takich usług na terenie naszego kraju. Należy mieć nadzieję, że również polscy deweloperzy zaprezentują w najbliższym czasie odpowiedniki takich rozwiązań.

Źródło: AppleInsider.com