W styczniu 2014 roku serwis 9to5mac donosił, iż firma Apple zatrudniła specjalistów ds. sprzętu medycznego pracujących wcześniej dla Vital Connect oraz Sano Intelligence. Ich doświadczenia w zakresie biosensorów i nieinwazyjnego monitorowania krwi miały zostać wykorzystane w projektowanym Apple Watch. Wśród nich znalazła się była pracownica Sano Intelligence Nancy Dougherty, odpowiedzialna za projekt noszonego na ramieniu i przypominającego plaster biosensora. Urządzenie miało łączyć się bezprzewodowo z Apple Watch celem kontroli m.in. potasu, elektrolitów, funkcji nerek i poziomu glukozy we krwi.

Apple Watch będzie posiadał szereg funkcji dotyczących zdrowia i fitness. Wbudowane czujniki pozwolą na śledzenie tętna użytkownika, liczby wykonanych przez niego w ciągu dnia kroków i ilości spalonych kalorii, a nawet, ile razy posiadacz tego smart zegarka wstał z kanapy. Zabrakło wspomnianej opcji związanej z monitorowaniem krwi. Firma Dexcom uzupełniła pod tym względem Apple Watch. Przynajmniej dla iDiabetyków.

Urządzenie DEXCOM G4® PLATINUM znajdujące się w ofercie firmy, służy osobom chorującym na cukrzycę do monitorowania poziomu glukozy. To bezprzewodowe urządzenie składa się z trzech elementów:

• czujnika, odpowiedzialnego za zbieranie informacji dotyczących poziomu cukru we krwi pod postacią aplikowanej własnoręcznie małej i elastycznej igły

• dołączanego do czujnika niewielkiego transmitera, który co 5 minut bezprzewodowo przesyła zebrane informacje do odbiornika

• odbiornika z wbudowanym kolorowym wyświetlaczem pozwalającym na bieżące ustalanie poziomu glukozy oraz kierunku zmian glikemii.

Codzienna kalibracja urządzenia ograniczona została do dwóch wykonywanych samodzielnie pomiarów glukozy we krwi. Dzięki wbudowanej funkcji alarmu i automatycznym pomiarom co 5 minut przez 24 godziny na dobę diabetycy, ustalając wcześniej własne normy, są informowani o potencjalnej hipo- i hiperglikemii. Taki ciągły monitoring ma ogromne znaczenie dla prawidłowej kontroli chorujących na cukrzycę zapobiegając wywołanym nią powikłaniom. Dodatkową zaletą rozwiązania firmy Dexcom jest możliwość wykorzystania go do stałego monitorowania poziomu glukozy u chorych dzieci od 2 roku życia.

Firma Dexcom na styczniowych targach CES w Las Vegas zaprezentowała następcę modelu G4. System G5 będzie działał na takiej samej zasadzie jak poprzednik, natomiast zbierane z czujnika informacje wyposażony w technologię Bluetooth transmiter prześle do dedykowanej aplikacji na iPhone'a, który zastąpi odbiornik. To nie wszystko. Wraz z premierą Apple Watch jako jedna z pierwszych zostanie udostępniona aplikacja dzięki, której wyniki pomiarów przesyłane na smartfon odczytamy również na smart zegarku.

Monitory glukozy są uważane przez FDA (Food and Drug Administration), Amerykańską Agencję Żywności i Leków, za wyroby medyczne klasy III, które wymagają najwyższego stopnia kontroli regulacyjnej przed dopuszczeniem ich do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednakże w ostatnim czasie agencja poluzowała ograniczenia dotyczące oprogramowania, które wyświetla dane z glukometrów na urządzeniach mobilnych i smart zegarkach. Teraz taka aplikacja musi być jedynie zarejestrowana w FDA i nie będzie wymagać dodatkowego zatwierdzenia. Taka zmiana przepisów przyniesie korzyści zarówno Apple, gdyż jest to prostsza droga do zwiększenia liczby oferowanych aplikacji zdrowotnych na urządzenia mobilne tej firmy, w tym na Apple Watch, jak i innym producentom proponującym własne rozwiązania tego typu.

Zaliczenie oprogramowania wyświetlającego dane na smart urządzeniach do grupy II, nie wymagającej tak ścisłej kontroli, nie wiąże się ze spadkiem jakości dokonywanych pomiarów. W przypadku firmy Dexcom, pozostałe części składowe systemu pozostaną w klasie III FDA, ponieważ łączą się bezpośrednio z ciałem człowieka.

W ten sposób możliwość wyświetlenia aktualizowanych 288 razy dziennie danych na ekranie Apple Watch bez konieczności sprawdzania ich na dodatkowym urządzeniu, może poskutkować zamianą bransoletek informujących o cukrzycy noszonych przez diabetyków na te z jabłkiem w logo.

Źródło: dexcom.com, mojacukrzyca.org, forbes.com