Znamy już termin tegorocznej konferencji deweloperów piszących aplikacje na urządzenia Apple, a więc znamy też termin najbliższego Keynote, na którym Tim Cook oraz kierownicy najwyższego szczebla zaprezentują przygotowane przez tę firmę nowości.

Co więc takiego Apple może pokazać 8 czerwca?

Przypomnijmy, że w 2013 roku, podczas Keynote otwierającego konferencję WWDC zaprezentowano nowego Maka Pro. W ubiegłym roku Apple zrezygnowało z prezentacji nowych urządzeń, zaprezentowało za to nowy język programowania - Swift, platformy HealthKit, HomeKit no i oczywiście systemy operacyjne iOS 8 i OS X Yosemite (10.10).

W tym roku trudno także spodziewać się jakichś nowości sprzętowych, no może za wyjątkiem jednego urządzenia.

Apple TV

Nie spodziewałbym się, by Apple pokazało podczas Keynote nowe komputery Mac. Możliwe jednak, że zaprezentuje kolejną generację Apple TV wraz z nową ofertą kanałów, nad którą ma obecnie usilnie pracować, a której zapowiedzią ma być dostępne tylko w USA HBO Now. O nowym Apple TV napisano już kilometry, jak nie dziesiątki kilometrów linii tekstu. Mówi się o urządzeniu, będącym swego rodzaju domowym hubem, pozwalającym pobierać filmy do pamięci, instalować programy, a przede wszystkim gry - prawdopodobnie te dla iOS (wszak ten system napędza także i je). Pojawiły się też informacje, że nowe Apple TV ma wspierać platformę HomeKit i być swoistym centrum wymiany informacji pomiędzy różnymi innymi urządzeniami w ramach tzw. internetu rzeczy.

Jeśli Apple faktycznie zaprezentuje nową wersję swojej przystawki telewizyjnej, to na pewno nie wejdzie ona do sprzedaży już w czerwcu, czy lipcu. Spodziewałbym się jej raczej w listopadzie lub na początku grudnia, a więc na początku okresu świątecznych zakupów.

Apple Watch SDK

Przy okazji pojawienia się zegarków Apple Watch w salonach firmowych Apple pojawiło się wiele negatywnych opinii dotyczących szybkości działania aplikacji stworzonych na to urządzenie. Obecnie są to właściwie widgety, czy rozszerzenia programów dla iOS. Apple zapowiada wprowadzenie możliwości pisania aplikacji natywnych dla zegarka. Najlepszy czas by to ogłosić to właśnie WWDC i otwierające tę konferencję Keynote.

Muzyka na żądanie

O tym mówi się od bardzo dawna, a właściwie od dnia, kiedy w sieci pojawiły się pierwsze informacje o zamiarach przejęcia przez Apple firmy Beats, w tym stworzonego przez nią serwisu oferującego muzykę na żądanie - Beats Music. To na jego bazie Apple ma stworzyć nową usługę, z którą niejako z marszu Apple dotrze do setek milionów użytkowników iTunes Store. Nowa usługa ma integrować się z aplikacją Muzyka dla iOS, w przypadku komputerów Mac i systemu OS X będzie to pewnie integracja z aplikacją iTunes. Także i w tym wypadku Keynote otwierające WWDC to najlepszy moment. Wszak niemal na pewno będzie to też początek beta testów nowych wersji systemów operacyjnych.

iOS 9 i OS X 10.11

Tutaj nie spodziewałbym się rewolucyjnych zmian. Podejrzewam, że Apple faktycznie skupi się na rozwoju już istniejących funkcji i na usprawnianiu wydajności obu systemów, a przecież wiadomo, że w tym temacie jest co poprawiać. Z drugiej jednak strony Apple może nas zaskoczyć, np. jeszcze większą integracją obu systemów.

Dla nas w Polsce nowa wersja iOS 9 może przynieść długo oczekiwaną usługę Siri w języku polskim. Nie spodziewałbym się, by Apple zdecydowało się na wprowadzenie jej jeszcze w iOS 8, którego okres życia zbliża się ku końcowi (mowa tutaj o aktualizacjach przynoszących nowe funkcje).

O tym wszystkim rozmawiamy w dzisiejszym odcinku MyAppleDaily.

MyApple Daily w iTunes Store