Niecały miesiąc temu pisałem o bardzo ciekawych szwedzkich monitorach/głośnikach z funkcją AirPlay. Pojawiły się komentarze, że fajnie byłoby zrobić test i napisać o nich coś więcej. Dzięki uprzejmości firmy Nocs dostaliśmy głośniki aby napisać recenzję.

Model, który będę opisywał, to dokładnie Nocs NS2 Air Monitors (V2) w przepięknym kolorze Faded Green (kolor dostępny tylko dla wersji V2) - V2 to wyższy model (droższy o 200 Euro) z dodatkowo wbudowanym modułem Bluetooth. Wersja V2 obsługuje też streaming popularnego serwisu Spotify.

alt text

Zawartość opakowania

Po otworzeniu opakowania ukazuje się nam instrukcja obsługi oraz dodatkowe pudełko z niezbędnymi do podłączenia kablami oraz zasilaczem. Mamy tam dwa rodzaje kabli do zasilacza (z europejską i angielską wtyczką) oraz dwa kable linkujące ze sobą monitory o różnej długości (krótki i długi). Krótszy jest idealny gdybyśmy chcieli je postawić np. obok laptopa. Pod spodem znajdują się kolumny zawinięte w materiałowe woreczki osadzone w styropianowych formach.

alt text

alt text

Pierwsze wrażenie

Jest naprawdę dobre. Od razu czujemy, że mamy do czynienia z produktem klasy premium. Kolumny wykonane są standardowo z płyty MDF ale pokrytej specjalną gumą. W dotyku są przez to bardzo przyjemne, matowe, nie wyślizgują się i nie przyciągają kurzu. Zauważyłem też, że nie zostają na nich ślady po palcach - jest to naprawdę bardzo fajne rozwiązanie. Od spodu mają przymocowaną miękką podkładkę, która zapobiega ślizganiu się i rysowaniu blatu.

alt text

alt text

alt text

alt text

Wykonanie i detale

Zawsze zwracam szczególną uwagę na wykonanie produktów. Nie znoszę niedoróbek, źle spasowanych tandetnych elementów, wystających odlewów itd. W Nocs'ach tego nie ma. Każdy element jest naprawdę solidnie i precyzyjnie wykonany. Na co dzień używam aktywnych monitorów studyjnych Tannoy Reveal 502 i muszę przyznać, że w kwestii wykonania są daleko w tyle za Nocs'ami.

alt text

alt text

alt text

alt text

Konfiguracja

Jest bardzo prosta. Możemy skonfigurować monitory poprzez aplikację dla iOS lub narzędzie AirPort. Osobiście skorzystałem z aplikacji. Włączamy monitory oraz aplikację dla iOS i wykonujemy kroki wyświetlane na ekranie. Na koniec łączymy się z naszą siecią WiFi - voilà!

alt text

Brzmienie

Zacznijmy od tego, że nie jest to produkt studyjny. Nie oczekujmy, że bass wyrwie nam żebra ponieważ 3" głośnik po prostu nie może. Powiem szczerze, że kiedy pierwszy raz usłyszałem o Nocs'ach byłem nastawiony raczej sceptycznie ale teraz po osobistym przetestowaniu jestem nimi oczarowany. Nie sądziłem, że takie małe monitory mogą z siebie tyle dać. Przede wszystkim grają bardzo czysto i są bardzo głośne, mają fajny środek, bardzo przejrzystą górę (nie jest przejaskrawiona) a z dołem też jest bardzo dobrze jak na tej wielkości woofer. Na niektórych dobrze zmasterowanych kawałkach bass był naprawdę ciepły i głęboki. Momentami ciężko było mi uwierzyć, że muzyka płynie z tych maleństw.

Podsumowanie

Nocs NS2 Air Monitors (V2) to naprawdę dobry produkt, wart swojej ceny. Nie są tanie ale jak dla mnie nie mają swojej konkurencji. Są idealnymi biurkowymi głośnikami. Są połączeniem dobrego wzornictwa z dobrym brzmieniem. Szczerze mówiąc nie widziałem ładniejszych monitorów tej klasy a materiałami z jakich są wykonane przewyższają droższe studyjne sprzęty.

Cena: 199,95 Euro / 399,95 Euro (V2)

Więcej informacji na stronie producenta: nocs.se