Apple ogłosiło dzisiaj, że platforma ResearchKit jest już dostępna dla zajmujących się medycyną naukowców z całego świata.

Zaprezentowana kilka tygodni temu platforma umożliwia wykorzystanie iPhone'ów do przeprowadzania różnego rodzaju badań na uczestnikach danego programu badawczego za pomocą specjalnie w tym celu przygotowanych aplikacji. Od dzisiaj zarówno naukowcy, jak i deweloperzy nie tylko w USA, ale także w innych krajach - a więc i w Polsce - mogą przygotowywać odpowiednie programy badawcze i działające w ich ramach aplikacje dla iPhone'a.

Przypomnieć trzeba, że wraz z prezentacją tej platformy wystartowało kilka programów badawczych, prowadzonych przez ośrodki uniwersyteckie w USA. Są to m.in. programy zajmujące się rakiem piersi, chorobą układu krążenia, cukrzycą i chorobą Parkinsona. W ciągu pierwszych kilku dni ich dostępności zapisało się do nich ponad 60 tysięcy osób. ResearchKit to w istocie ogromna platforma crowdsourcingowa stworzona przez Apple (więcej o tym można przeczytać na blogu MyApple).

Wspomnieć też wypada o ogłoszonym przez IBM rozszerzeniu współpracy z Apple właśnie na platformę ResearchKit i HealthKit w związku z otwarciem nowej usługi Watson Health przeznaczonej do analizy danych medycznych i zdrowotnych.

Źródło: Apple