Microsoft znany jest przede wszystkim ze swojego systemu operacyjnego Windows, pakietu Office no i z konsoli Xbox. Zainteresowani wiedzą też, że po przejęciu Nokii firma z Redmond produkuje też smartfony. Microsoft wypuszcza jednak co pewien czas różnego rodzaju akcesoria. Najnowszym jest uniwersalna klawiatura dla urządzeń mobilnych, współpracująca także z iPhonem i iPadem.

W przeciwieństwie do kilku różnych klawiatur dla iPada, które testowałem w przeszłości produkt Microsoftu nie jest jednocześnie etui. To po prostu zewnętrzna klawiatura ze specjalnym stojakiem dla urządzeń mobilnych.

alt text

Akcesorium złożone jest z dwóch części - właściwej klawiatury Bluetooth i klapki, zabezpieczającej ją w trakcie transportu, a po otwarciu tworzącej stojak dla iPada (lub innego tabletu). To nie jedyne udogodnienie. Górną klapę - stojak na iPada można w prosty sposób oddzielić od klawiatury. Nie jesteśmy więc ograniczeni przestrzennie (w przypadku klawiatur w etui co jakiś czas zdarza mi się przez przypadek stukać w ekran podczas pisania). Co więcej, jeśli trzymamy iPada w innym etui nie musimy go z niego wyjmować. Wystarczy otworzyć klapę klawiatury, oddzielić ją od niej i schować do torby.

alt text

Urządzenie ma szerokość taką samą jak iPad. Dzięki czemu ładnie się z nim komponuje. Z drugiej strony nie jest ograniczone rozmiarami etui (jak to zwykle ma miejsce), dzięki czemu klawisze są stosunkowo szerokie i wysokie, co ma ogromny wpływ na wygodę pisania.

alt text

Klawisze przypominają bardziej klawiaturę małego laptopa, mają większy skok niż w przypadku wspomnianych już klawiatur umieszczonych w etui dla iPada. Z drugiej jednak strony nie podoba mi się pewne marnotrawstwo powierzchni nad klawiszami numerycznymi - te z powodzeniem mogłyby byc wyższe (od klawiszy funkcyjnych oddziela je wnęka, w którą wchodzi stojak po zamknięciu kompletu - można to było chyba jakoś inaczej rozwiązać). Nie do końca podoba mi się też powierzchnia samych klawiszy. Przyjemniej dotykało mi się w klawisze klawiatury w etui firmy Logitech. Z drugiej strony to chyba kwestia przyzwyczajenia.

alt text

Produkt Microsoftu ma charakter uniwersalny - to w sumie nic specjalnego, niemal wszystkie klawiatury bluetooth pozwalają je sparować z dowolnym tabletem czy smartfonem. W wypadku tej konkretnej klawiatury Microsoft "robi oko" do użytkowników iPadów. Z lewej strony spacji znajdziemy klawisze Alt/Option i Cmd. Po prawej znalazł się za to tylko klawisz Alt/Option, co mnie osobiście bardzo cieszy. Klawisz do wprowadzania polskich znaków znajduje się obok spacji, tak jak lubię (w komputerach Mac zamieniam zawsze funkcje Alt i Cmd, co doprowadza do szału moich kolegów z redakcji).

alt text

Klawiatura pracuje oczywiście na baterii. Jedno jej naładowanie ma wystarczyć podobno na 6 miesięcy pracy.

Uniwersalna klawiatura mobilna Microsoftu to moim zdaniem jedna z ciekawszych propozycji dla osób piszących dużo na iPadzie czy innym tablecie. Jest jednocześnie mała, tak że łatwo zmieści się do torby, a jednocześnie na tyle duża, by można było na niej w miarę wygodnie pracować (żadna klawiatura mobilna nie ma jednak szans z klawiaturą w moim MacBooku Air). Jej uniwersalność nie ogranicza się tutaj do możliwości pracy za jej pomocą na urządzeniach z różnymi systemami (specjalny przełącznik znajduje się w prawym górnym rogu), ale związana jest także z jej modułową konstrukcją.

Niniejszy tekst powstał oczywiście na iPadzie, za jej pomocą.

Testowana klawiatura kosztuje około 300 zł.