Apple wejdzie w skład indeksu DJIA
W dniu 18 marca br. Apple zastąpi w składzie indeksu Dow Jones Industrial Average (DJIA) spółkę AT&T.
DJIA to jeden z najstarszych indeksów reprezentujących koniunkturę na amerykańskim rynku kapitałowym. Jest obliczany i publikowany od 1886 roku. Początkowo w jego skład wchodziło 12 spółek, od 1916 było to 20 spółek, a w 1928 roku zwiększono tę liczbę do 30.
Co ciekawe, DJIA nie jest najstarszym indeksem w USA. Takim jest Dow Jones Transportation Average (również stworzony przez Charlesa Dowa i Edwarda Jonesa).
Skład indeksu DJIA zmieniał się 53 razy. Najdłuższym stażem w indeksie może pochwalić się General Electric, którego notowania zostały włączone do jego obliczania w 1907 roku! Co ciekawe GE był jedną z pierwszych dwunastu spółek, które zostały użyte do obliczania indeksu. W 1898 roku GE „wyleciało” z indeksu, by do niego wrócić w 1907 r. Żadna inna spółka z początkowego składu nie jest w nim do dzisiaj. Sporo z tych spółek już nie istnieje.
Ostatnia rewizja składu indeksu miała miejsce w 2013 r. Wówczas to Goldman Sachs zastąpił w składzie indeksu Bank of America, Visa zastąpiła HP i Nike zastąpił spółkę Alcoa. Co ciekawe, od tamtej pory kurs każdej ze spółek, która opuściła indeks zachowywał się dużo lepiej od kursu spółek, które do indeksu weszły.
Aktualny skład DJIA to:
- American Express
- The Boeing Company
- Caterpillar
- Cisco Systems
- Chevron
- E. I. du Pont de Nemours
- Walt Disney
- General Electric
- Goldman Sachs
- The Home Depot
- IBM
- Intel Corporation
- Johnson & Johnson
- JPMorgan Chase
- Coca-Cola
- McDonald’s
- 3M Company
- Merck
- Microsoft
- Nike
- Pfizer
- Procter & Gamble
- AT&T
- The Travelers Companies
- UnitedHealth
- United Technologies
- Visa
- Verizon Communications
- Wal-Mart Stores
- Exxon Mobil
Dołączenie Apple, największej spółki na rynku amerykańskim, nie ma specjalnego znaczenia. Jest to co prawda najbardziej prestiżowy indeks w USA, ale z racji swojej archaicznej konstrukcji (jest to indeks cenowy) nie jest najlepszym wskaźnikiem koniunktury. O wiele ważniejszym indeksem, tym na który przede wszystkim patrzą inwestorzy, jest S&P 500.
Włączenie Apple do indeksu DJIA było możliwe z dwóch powodów. Stało się tak po pierwsze dlatego, że Apple w lipcu zeszłego roku dokonało splitu w stosunku 7:1. Jednostkowa cena akcji wynosi dzięki temu aktualnie 126 dolarów, a nie prawie 900. Druga przyczyna jest taka, że 19 marca splitu w stosunku 4:1 dokona Visa „robiąc miejsce” w indeksie dla spółek z sektora technologicznego. Jednostkowa cena akcji ma tutaj bardzo duże znaczenie, gdyż, tak jak wspomniano wyżej, DJIA jest indeksem cenowym, a jego wartość oblicza się jako zwykłą średnią arytmetyczną spółek wchodzących w jego skład. Dlatego też twórcy indeksu dbają o to, aby jednostkowa cena akcji spółek wchodzących w jego skład była mniej więcej na podobnym poziomie. Stąd też nie jest możliwe, aby w skład indeksu włączyć np. Google (jednostkowa cena akcji to aktualnie 567 dolarów).
Źródło: Wikipedia Marketwatch