Śniadanie może dać energię na cały dzień i poprawić nasze samopoczucie. Tyle teorii, a teraz iPhone w góre, kto dziś jadł śniadanie. Ja zjadłem tylko jogurt. Ten pierwszy posiłek dla wielu osób jest nieistotny, w porannym pośpiechu nie zwracamy na niego uwagi. Zwykle budzik na iPhone'ie kusi bardziej kolejną drzemką niż toster tostami z dżemem. Energię i dobre samopoczucie dają nam też inne rzeczy. Mnie daje to muzyka, dlatego zamiast muesli do jogurtu Danone'a dodaję aplikację Audio od Denon'a. Od dłuższego czasu ta aplikacja zastępuje mi nie tylko śniadanie, ale i kilka innych audio-ikonek na moim iPhone'ie. Dlaczego i co oferuje?

Firmy Denon nie trzeba chyba przedstawiać. Ten japoński producent urządzeń audio i audio-video w tym roku obchodzi 105 rocznicę założenia i jego produkty w przeciągu tych lat zdążyły się zadomowić u szerokiego grona miłośników doskonałej jakości dźwięku i obrazu. W portfolio oferty firmy, prócz typowo stacjonarnych urządzeń audio HiFi, znalazły się również słuchawki i to właśnie im dedykowana jest ta aplikacja. Nie posiadacie takowych? Ja nie, ale nie wyklucza nas to z korzystania z niej i poznania możliwości, jakie oferuje. Śniadanie powinno się jeść codziennie, dlatego mój test aplikacji miałem/mam okazję przeprowadzać bardzo często na kilku modelach droższych i tańszych słuchawek, które posiadam. I moje audio-śniadanie niezmiennie mi smakuje.

Aplikacja Denon Audio została zaprojektowana w celu poprawienia wrażeń podczas słuchania muzyki. Oferuje nam wysokiej jakości odtwarzacz, który pozwala na korzystanie z plików zgromadzonych w naszej bibliotece muzycznej iPhone'a, iPoda Touch czy iPad'a. Dzięki niej posłuchamy także ulubionych internetowych stacji radiowych w możliwie najlepszej jakości dźwięku.

Jeżeli chodzi o odtwarzanie plików zgromadzonych na urządzeniu z systemem iOS, to przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zauważyłem, że nie mam dostępu do wszystkich utworów. Dlaczego? Sięgnąłem do FAQ dostępnego z poziomu ustawień i przeczytałem, iż pobrana z iTunes muzyka, którą zabezpieczono DRM nie będzie odtwarzana i aby to zmienić należy w iTunes upgrade'ować ją do wersji iTunes Plus. Opcja wyszukiwania żądanej rzeczy odbywa się podobnie jak w oryginalnej aplikacji Muzyka od Apple, poprzez Playlisty, Artystów, Albumy, Piosenki, Kategorie, Kompozytorów, Składanki lub Podcasty. Jednak w tym miejscu aplikacja Denon Audio oferuje kilka bardzo ciekawych funkcji.

Lubię chodzić na koncerty, jeżeli także wy lubicie, a zakładam, że na waszych iUrządzeniach posiadacie tylko ulubionych wykonawców plus ewentualnie prezent od Apple, to wchodząc w zakładkę Artyści zobaczycie, który jest w trasie koncertowej. Ok, na koncert U2 też bym poszedł. Jeżeli na zdjęciu/ikonie przy danym artyście wyświetla się baner ”on tour" oznacza to, że mamy taką możliwość. Wybierając wykonawcę, u dołu strony znajduje się zakładka ”Concerts", przechodząc dalej wyświetli się lista, gdzie i kiedy będziemy mogli go zobaczyć. To nie wszystko, klikając w odpowiadającą nam datę możemy następnie kupić bilet. Mnie taka opcja bardzo odpowiada i na pewno niejednej groupie również.

Aplikacja Audio od Denon'a to jednak przede wszystkim zaawansowany odtwarzacz, dlatego bilety nie są w nim najważniejszą opcją. Przy wyborze artysty wyświetla się lista posiadanych przez nas jego utworów. Powyżej niej znajdziemy krótką notkę biograficzną, a u dołu, prócz koncertów opcje ”Other albums" i ”Similar artists". W obu przypadkach przechodząc dalej, mamy okazję bezpośrednio z aplikacji nabyć kolejne utwory do naszej biblioteki muzycznej.

Do obsługi samego odtwarzacza trzeba się przyzwyczaić. Wybierając artystę możemy odtworzyć wszystkie jego utwory klikając ”add all". Natomiast chcąc posłuchać tylko jednego z albumów, tworzymy zawierającą go kolejkę odtwarzania. Kolejny album tego lub innego artysty możemy dodać do kolejki klikając w jego okładkę. Wyświetli się menu, skąd wybierzemy czy album ma być odtwarzany teraz, jako następny czy na końcu kolejki. Czwartą opcją jest rozpoczęcie odtwarzania z usunięciem wcześniejszych kolejkowiczów. Tworzenie takich list dotyczy także opcji wyboru poszczególnych piosenek, utworów według kategorii czy kompozytorów. Pozwala to nam na szybkie stworzenie i zarządzanie odpowiadającą nam listą. Gdy dany utwór jest odtwarzany, tapnięcie na jego okładkę spowoduje wyświetlenie dodatkowych opcji. ”Repeat", ”Shuffle", ”AirPlay" i ”Share". Ta ostatnia pozwoli muzycznym ekshibicjonistom podzielić się wiadomością o słuchanej piosence za pomocą Facebook'a, Twitter'a, mail'a czy SMS'a.

Aplikacja Denon Audio jest bezpłatna i pobierzemy ją z App Store. Jest jednak coś, za co musimy zapłacić, jeżeli chcemy w pełni skorzystać z oferowanych przez nią opcji. Tak się składa, że najważniejszą. Firma Denon słynie z jakości brzmienia swoich produktów dlatego i tutaj nie mogło tego zabraknąć. W cenie 1,99 Euro do aplikacji możemy dokupić korektor graficzny, który pozwala na lepszą kontrolę dźwięku poprzez możliwość własnoręcznej manipulacji ponad tysiącem oddzielnych pasm. Do wyboru mamy także dziesięć wbudowanych presetów equalizera, pozwala to na dostosowanie brzmienia do własnych upodobań lub skorzystanie z tych oferowanych przez Denon'a. Te stworzone przez nas możemy zachowywać, a dzięki trybowi ”Bypass" szybko porównamy dźwięk oryginalny z dźwiękiem poddanym korekcie.

Tak, jak wspomniałem na początku, aplikacja Denon Audio, prócz możliwości odtwarzacza muzyki z naszego urządzenia firmy Apple działającego pod kontrolą systemu iOS, pozwala na słuchanie internetowych stacji radiowych. Umożliwia to wbudowany w nią serwis Tunein. Zapewnia nam to dostęp do 70000 stacji i 2 milionów programów na żądanie z całego świata z poziomu jednej aplikacji. Dzięki temu z moich iUrządzeń zniknęła większość dedykowanych aplikacji danych rozgłośni. Stacje i programy zostały podzielone na wiele kategorii zaczynając od sportu, wiadomości, rozmów i muzyki, by dalej dzielić się na konkretne treści. Sam wybór muzyki oferuje 40 różnych gatunków i tematów. Wyszukiwanie można przeprowadzać także według określonej lokalizacji, języka i lokalnego radia. Ulubione stacje możemy zapisywać i wracać do nich podczas kolejnych śniadań, chociaż wybór jest ogromny i wystarczy i na inne posiłki, a nawet na czas pomiędzy nimi.

Dzięki wbudowanej funkcji AirPlay, stacjom dokującym czy transmisji Bluetooth z naszych iPhone'ów, iPod'ów Touch i iPad'ów funkcjami aplikacji Denon Audio można cieszyć się nie tylko na słuchawkach. I nie tylko podczas szybkiego śniadania. Smacznego słuchania.

Denon Audio w App Store (freemium):

Denon Audio - Pobierz z App Store