Aplikacji fotograficznych dla iPhone'a jest cała masa. Większość z nich służy przede wszystkim do upiększania fotografii za pomocą różnego rodzaju gotowych filtrów i efektów. Ja osobiście bardzo lubię te, które zawarte są w Instagramie, zwykle jednak dopracowuję (upiększam) dane zdjęcie w Snapseed dla iOS. Zwykle wystarczy poprawić kontrast, rozjaśnić lub ustawić kolory. Można to zrobić w tym programie, choć nie jest to do końca tak łatwe jakbym chciał. W App Store pojawił się jednak program, który do tego typu korekty nadaje się zdecydowanie bardziej. Mowa o Darkroom.

Big b477dce2 71e6 4141 90a5 1341653667cc

alt text

Moim zdaniem Darkroom nie jest typową aplikacją do upiększania fotografii. To raczej podręczne narzędzie dla amatorów mobilnej fotografii, którzy w innym wypadku sięgali by po bardziej rozbudowane aplikacje na komputerze Mac czy PC, np. Photoshopa, Lightroom, Aperture (które już niedługo z niknie z App Store) czy Affinity Photo (które ostatnio opisywałem).

Darkroom oferuje m.in. możliwość korekcji jasności, kontrastu, nasycenia, temperatury i winiety. Mamy także możliwość wykadrowania zdjęcia i obrócenia go o dowolny kąt.

To, co jednak moim zdaniem jest w tym programie najciekawsze i najbardziej przydatne dostępne jest za dodatkową opłatą w wysokości 2,99 € - Darkroom jest bowiem programem dystrybuowanym jako freemium. Wydając niecałe 3 € otrzymujemy przydatną i znaną chyba wszystkim amatorom i profesjonalistom funkcję korekcji zdjęcia za pomocą krzywych.

alt text

Dla ułatwienia, poszczególne etapy krzywej podzielone są na jasno opisane segmenty: czernie, cienie, tony średnie, jaśniejsze fragmenty i biele. Mamy możliwość regulacji zarówno ogólnego kanału RGB lub poszczególnych z nich (czerwony, zielony i niebieski czyli Red, Green, Blue - RGB).

Jedyne czego może Darkroom brakować przy tego typu korekcji to możliwości powiększenia zdjęcia. Osobiście jednak nie wiem czy ta funkcja byłaby tutaj aż tak bardzo potrzebna.

Darkroom oferuje także zestaw gotowych ustawień krzywych, czyli tzw. filtrów. To co jest równie ciekawe, to możliwość zapisania swoich ustawień jako kolejnego filtra fotograficznego, czy jak kto woli "presetu". Wystarczy stuknąć w przycisk "Create filter", wybrać jego nazwę i zapisać. Aplikacja wykorzysta także zdjęcie, w którym dokonaliśmy odpowiedniej korekcji, jako miniaturkę przedstawiającą jego działanie.

alt text

To daje także możliwość szybkiego zastosowania korekcji za pomocą przygotowanej wcześniej nastawy dla wielu zdjęć. Wspomnieć wypada, że sama nawigacja pomiędzy poszczególnymi zdjęciami w bibliotece iPhone'a jest banalnie prosta. Wystarczy przesunąć palcem w lewo lub w prawo by wybrać kolejnej lub poprzednie zdjęcie. Możemy w ten sposób bardzo szybko niejako "przekartkować" bibliotekę i przeskoczyć do interesującej nas fotografii.

Darkroom ma także jeszcze jedną świetną funkcję, której brakuje wielu aplikacjom do upiększania fotografii. Pełną historię edycji. W każdej chwili możemy wrócić do konkretnego etapu korekcji naszego zdjęcia.

alt text

Program Darkroom dla iPhone'a dostępny jest w App Store jako freemium (pobranie za darmo, 2,99 € za odblokowanie funkcji krzywych):

Darkroom - Pobierz z App Store