*Na dzisiejszej konferencji WWDC został zaprezentowany najnowszy model telefonu Apple, oznaczonego numerem 4. Jak się okazało, potwierdziły się liczne przecieki dotyczące wyglądu urządzenia, jak również tego, jakie funkcje pojawią się w najnowszym produkcie firmy.
*

BUDOWA:

Pierwszą zauważalną zmianą w stosunku do poprzednika jest zupełnie nowy wygląd. O ile 3G i 3GS różniły jedynie błyszczące napisy w dolnej części obudowy, to już iPhone 4 znacząco odbiega od nich pod tym względem. Design jest nieco kanciasty, front urządzenia pozostał niemal bez zmian. Obok głośnika pojawiła się kamera do prowadzenia wideorozmów (niestety, tylko przez WiFi i pomiędzy dwoma iPhone'ami).

Apple iPhone 4 FaceTime from Dominique Toliver on Vimeo.

Tył stanowi teraz duża, płaska, szklana powierzchnia, która jest odporna na zarysowania, ale niestety również podatna na ślady zostawiane przez opuszki palców. Jej zmieniony kształt może odbić się również na komforcie trzymania urządzenia w ręku. Boki telefonu zostały wykonane z dwóch pasków nierdzewnej stali, będących jednocześnie antenami. Rozmieszczenie przycisków Home, Sleep czy też regulacji głośności i wyciszania pozostało niezmienione, różnią się one jednak nieco wyglądem. Gniazdo karty (nowy iPhone obsługuje standard microSIM) znajduje się obecnie na boku urządzenia. Nowością jest pojawienie się drugiego mikrofonu, odpowiedzialnego za redukcję szumów podczas prowadzenia rozmowy. Telefon jest płaski, ma jedynie 9,3 mm grubości, co wg Jobsa czyni go najcieńszym ze wszystkich smartfonów.

Jedną z kluczowych zmian wprowadzonych w nowym modelu jest wykonany w technologii IPS wyświetlacz o czterokrotnie większej rozdzielczości (960x640) przy niezmienionej wielkości ekranu. Charakteryzuje się on również kontrastem 800:1 - również cztery razy większym. Ikony interfejsu zostały jednak odpowiednio przeskalowane, także w porównaniu do iPhone'a 3GS są one tej samej wielkości, można jednak dostrzec, że są wyraźniejsze.

Apple iPhone 4 from Jerome Collomb on Vimeo.

Urządzenie zostało wyposażone w aparat o rozdzielczości 5Mpix, zdolny nagrywać wideo w rozdzielczości HD (720p, 30fps). Filmy można edytować przy pomocy programu iMovie dostępnego w App Store. Dodana została także dioda LED, która doświetla otoczenie podczas nagrywania. Pojawił się również żyroskop. Nowy iPhone pracuje na procesorze Apple A4, znanym już z iPada. Na urządzeniu zainstalowany jest iOS4 (to nowa nazwa iPhone OS), którego kluczową funkcją jest prezentowany wcześniej multitasking.

OS:

W kwestii software'u nie doczekaliśmy się praktycznie żadnych zmian. Nowy OS zostanie udostępniony już 21 czerwca dla iPhone'a 3G oraz 3GS, a także dla iPodów touch drugiej i trzeciej generacji. Co ważne, oprogramowanie to będzie dla wszystkich urządzeń darmowe.

CENY:

Telefon pojawi się w sprzedaży w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i białej. iPhone 4 w kontrakcie na 2 lata będzie kosztować 199$ za wersję 16GB i 299$ za wersję 32GB.

*DOSTĘPNOŚĆ:
*

24 czerwca pojawi się w pięciu krajach - USA, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Japonii, natomiast już w lipcu lista ta powiększy się o kolejne państwa (niestety, Polska nie została wymieniona).

Specyfikacja techniczna:

http://www.apple.com/pl/iphone/specs.html

iPhone 4 - zdjęcia:

http://www.engadget.com/photos/iphone-4-first-hands-on/