Wraz z premierą iPhone 4 wyposażonego w nową kamerę Apple postanawiło umożliwić wszystkim jego posiadaczom możliwość pełnej edycji nagrywanych filmów. W tym celu w App Store pojawi się mobilna wersja znanej już posiadaczom komputerów Mac aplikacji iMovie.

Nowy iPhone wyposażony jest w 5-megapikselowy aparat umożliwiający kręcenie filmów HD w rozdzielczości 720p przy 30 klatkach na sekundę. Podczas nagrywania mamy też dostęp do znanej z modelu 3GS funkcji Tap to Focus, dzięki której za pomocą dotknięcia wybranej części ekranu przestawiamy ostrość na ten wskazany obiekt.

Dla osób chcących wyedytować trochę nagrywane filmy Apple przygotowało mobilną aplikację iMovie, dzięki której możemy do filmów dodać efekty, zdjęcia czy muzykę, połączyć kilka nagrań w jedno czy też dołączyć własne napisy. Z ciekawych funkcji można np. wymienić stworzenie wideo-pocztówki i natychmiastowe zamieszczenie jej w Internecie. Wyedytowany film możemy zapisać w rozdzielczościach 360p, 540p lub 720p bądź wysłać e-mailem, MMS-em czy też bezpośrednio do serwisu YouTube. Osoby znające iMovie z komputerów Mac poczują się jak w domu, choć oczywiście trudno liczyć na wszystkie te opcje w wersji przeznaczonej na telefon komórkowy.

Podobno Apple planuje przeniesienie również innych programów znanych z Mac OS X na iPhone. Spodziewane są mobilne wersje aplikacji Keynote, Pages i Numbers, które niedawno pojawiły się również na iPadzie.

Program pojawi się już niedługo w App Store. Będzie kosztował 4,99$.