Miesiąc temu pisałem o TTMM - futurystycznym zegarze dla Mac, dostępnym zarówno jako aplikacja (wyświetlająca zegar jako tapetę pulpitu/biurka) i wygaszacz ekranu. Pisałem też, że jest to wersja dla Mac starszej aplikacji Dominus, która również serwuje podobny zegar (kojarzący mi się ze kontrolkami w pomieszczeniu komputera pokładowego statku Nostromo) na iPhonie i iPadzie. Projektantem tych różnych oryginalnych form prezentacji aktualnej godziny jest Albert Salamon. Okazuje się, że jeszcze więcej jego prac - futurystycznych zegarów - dostępnych jest na zegarek Pebble.

alt text

Nie jest to oczywiście przypadek. Pebble umożliwia wyświetlanie aktualnej godziny i daty oraz innych informacji w dowolny sposób. Ograniczeniem jest tu jedynie wielkość e-inkowego ekranu i własna inwencja twórcy. Muszę przyznać, że pomysłów Albertowi nie brakuje. W aplikacji TTMM dla iPhone'a znaleźć można w sumie 60 różnych tarcz (po angielsku "watchface"), które możemy zainstalować na naszym zegarku. Osiem tarcz dostępnych jest za darmo. Za pozostałe musimy zapłacić (0,89 € za jedną i 8,99 € za wszystkie).

alt text

Każda z tarcz dostępna jest w dwóch wersjach, jasnej i ciemnej (osobiście wolę tę drugą). Ich ładowanie na Pebble odbywa się już za pośrednictwem oficjalnej aplikacji dla iPhone'a.

alt text

Muszę przyznać, że pomysły Albert ma ciekawe. Są w tym zbiorze zarówno tarcze prezentujące godzinę za pomocą cyfr, cyfr i elementów graficznych, jak i te w pełni futurystyczne, których czytania musimy się nauczyć. W tym ostatnim przypadku przyjemność jest tym większa, że mało kto poza nami będzie w stanie odczytać godzinę.

alt text

Tarcze autorstwa Alberta Salamona są nie tylko ładne, ale też wyróżniają się na tle dość powszechnych i często niedoskonałych kreacji, jakie można znaleźć np. w sklepie w oficjalnej aplikacji Pebble dla iPhone'a. Są też swego rodzaju kontrą na tarcze imitujące klasyczne cyferblaty zegarków znanych szwajcarskich firm (które zaczęły uznawać je za podróbki). Jego pomysły zostały z resztą docenione. Albert za swoje projekty tarcz dla Pebble zdobył kilka nagród, m.in. A'Design Award.

alt text

Albert prezentuje swoje tarcze dla zegarka Pebble na stronie www.ttmm.eu.

Zbiór tarcz dla Pebble'a w formie aplikacji dla iPhone'a o nazwie TTMM dostępny jest w App Store za darmo (freemium):

TTM - watchfaces for Pebble - Pobierz z App Store

alt text