W minionym tygodniu zaprezentowana została odświeżona linia MacBooków Pro. Jak twierdzi Apple, nowe laptopy są "do dwóch razy szybsze" od poprzedników, a to przede wszystkim za sprawą nowych procesorów oraz układów graficznych. W Polsce nowe MacBooki pojawią się już w najbliższym tygodniu, a ich ceny rozpoczynają się od 5 099 pln.

Zaledwie dzień po premierze nowej linii MacBooków Pro, serwis iFixit.com postanowił rozebrać je na części. Wewnątrz nowej wersji laptopu Apple nie ma jednak nic zaskakującego. Zgodnie z zapowiedziami Apple o prezentacji technologii Light Peak, została ona wprowadzona do nowych MacBooków pod nazwą Thunderbolt. Apple to pierwsza firma, która zdecydowała się na wprowadzenie tego standardu do swoich urządzeń. Łącze to kreowane jest na następcę popularnego FireWire, pozwala ono na transfer z prędkością do 10Gbps. Dla porównania, USB 3.0 dysponuje maksymalną prędkością o połowę mniejszą niż Thunderbolt.

Razem z premierą nowych MacBooków Pro Apple niespodziewanie zaprezentowało pierwsze Developer Preview nowego systemu - OSX Lion. Odświeżonych zostało wiele funkcji i aplikacji, m.in. Mail oraz Finder. Ponadto pojawiły się również zupełnie nowe opcje, takie jak Air Drop (nowy, łatwy sposób bezprzewodowego kopiowania plików z jednego komputera do drugiego), czy Versions (funkcja umożliwiająca automatyczny zapis dokumentów i łatwy podgląd ich każdej wersji).

Już w najbliższą środę 2. Marca odbędzie się konferencja Apple w San Francisco. Co prawda Gigant z Cupertino nie podaje szczegółów na temat tego wydarzenia, niemniej, jak wynika z załączonego do zaproszeń obrazka (widok poniżej) firma zaprezentuje nową wersję iPada, choć jeszcze kilka dni temu analitycy z Yuanta Securities Co. i Craig’a Berger’a z FBR Capital Markets, zwiastowali jej spore opóźnienie. Co ciekawe, nowy iPad trafić ma do sprzedaży już kilka dni po premierze.

Mimo, że do premiery pozostało już tylko kilka dni, w sieci pojawiają się kolejne plotki na temat nowego iPada. Zdaniem serwisu Engadget, druga wersja tabletu Apple nie będzie posiadała wbudowanego slotu na karty SD oraz ekranu Retina z większą rozdzielczością. Z obu tych rozwiązań zrezygnowano w ostatniej chwili, powodem zaś miały być problemy przy projektowaniu urządzenia.

W sieci pojawiła się kolejna plotka dotycząca nowego iPhone'a. Jak wynika ze zdjęcia, które wyciekło do sieci (widok poniżej), nowy telefon Apple będzie posiadał nowy ekran o większej przekątnej.

Już wkrótce może pojawić się nowa wersja MobileMe. W miniony czwartek Apple powiadomiło resellerów, że kończy dystrybucję pudełkowej wersji usługi, kontynuując jednocześnie jej cyfrową sprzedaż. Na zebraniu dla akcjonariuszy Apple poinformowało, że wybudowane w Północnej Karolinie w miejscowości Maiden centrum obliczeniowe za miliard dolarów będzie uruchomione wiosną tego roku i przeznaczone będzie do obsługi m.in. MobileMe.

W minionym tygodniu pojawiła się aktualizacja oprogramowania dla iPoda Nano. Lista zmian jest jednak bardzo krótka i ogranicza się do dwóch ważnych uaktualnień - możliwości całkowitego wyłączenia iPoda (dotychczas możliwe było jedynie uśpienie urządzenia), oraz możliwości kontrolowania muzyki za pomocą przycisku sleep. Niestety wśród zmian zabrakło oczekiwanej przez wszystkich możliwości instalacji aplikacji na odtwarzaczu.