Dziś firma Synology poinformowała o upublicznieniu nowej wersji systemu DSM (DiskStation Manager) do swoich serwerów NAS. Dla użytkowników popularnych urządzeń do przechowywania danych to duża zmiana szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. Synology wyciąga wnioski z głośnej sprawy związanej ze zdalnym blokowaniem serwerów i wyłudzania pieniędzy w zamian za odzyskanie danych. Wirus SynoLocker uczynił spory popłoch wśród posiadaczy serwerów tej firmy.

alt text

W nowej wersji 5.1 można będzie korzystać z kompleksowej ochrony świadczonej przez Security Advisor (Doradca do spraw zabezpieczeń), który będzie analizował hasła oraz ustawienia sieciowe podpowiadając najbardziej optymalne ich ustawienie. Dla osób korzystających z kilku usług w chmurze (OneDrive, Box, inne) będzie można synchronizować umieszczone w nich dane z naszym serewerem co pozwoli skupić w jednym miejscu rozsiane pliki po całym internecie. Miłym dodatkiem jest nowe narzędzie Note Station i DS note pozwalające tworzyć dokumenty i zapisywać je w naszej prywatnej chmurze. Notatki są również synchronizowane z kontem Evernote.

Oprogramowanie DSM 5.1 pobierzemy z http://www.synology.com/support/download.php Można również po zalogowaniu się do panelu administratora wykonać aktualizację bezpośrednio klikając: Panel sterowania / Aktualizacja i pzywracanie.

Jeśli nie znasz jeszcze serwerów Synology, zapraszam do przeczytania recenzji jednego z takich urządzeń - Synology DS214play