Rolka z aparatu, którą Apple ostatecznie przywróciło wraz z aktualizacją iOS 8 do wersji 8.1, pęcznieje w moim iPhonie bardzo szybko. Zwykle (jeszcze w iOS 7) średnio co dwa tygodnie musiałem poświęcić chwilę by usunąć z niej nagromadzone zdjęcia, a przede wszystkim zrzuty ekranu wykonywane na potrzeby recenzji takiej jak ta. Często dublują się one w rolce, bo korzystam też z iWrappera do oprawiania ich w ramkę przedstawiającą samo urządzenie. Ilość obrazów w rolce aparatu w moim iPhonie jest w stanie w ciągu dwóch tygodni zwiększyć się o tysiąc. Często też zdjęcia czy grafiki, które chcę usunąć są przemieszane z innymi, które z kolei wolałbym zostawić. Odkryłem właśnie aplikację, która pozwoli mi zrobić szybką selekcję zdjęć i obrazów i usunąć te, których już nie potrzebuję. Mowa o Flic dla iPhone'a.

alt text

Aktualizacja: program dostępny za darmo

Flic pozwala na przejrzenie zdjęć i odrzucenie na lewo tych, które nadają się do usunięcia, a na prawo resztę fotografii czy obrazków, które chcemy zostawić. Przypomina to stary sposób selekcji tradycyjnych zdjęć, kiedy bierze się je do ręki i rozrzuca na jeden ze stosów. W taki sam sposób działa ten program. Kciukiem przesuwamy zdjęcie na lewo - jeśli chcemy je usunąć, na prawo - by zostawić. W każdej chwili możemy stuknąć w sam obrazek by podejrzeć go w całości i zdecydować co z nim zrobić. Program pokazuje także ile miejsca w pamięci masowej zajmują wszystkie przeznaczone do usunięcia zdjęcia.

alt text

Zanim je usuniemy możemy jeszcze odznaczyć te, które przypadkiem odrzuciliśmy (np. siłą rozpędu, co zdarzyło mi się kilka razy). Pozostaje już tylko stuknąć w "Empty Trash" i trafią one do folderu "Ostatnio Usunięte" w systemowej aplikacji Zdjęcia. Pamiętać trzeba, że dopiero z tego folderu możemy usunąć je wszystkie z pamięci urządzenia.

Flic dla iPhone'a dostępny jest w App Store w cenie 0,99 € za darmo przez ograniczony czas:

Flic - Pobierz z App Store