System OS X Yosemite przyniósł masę bardzo przydatnych funkcji. Mógłbym napisać (i pewnie niedługo napiszę) tekst o tym, jak wygodne jest korzystanie z Continuity i Handoff czyli jego integracji z iOS 8. Wprowadza on jednak także masę funkcji, które poprawiają korzystanie z samego systemu. Taką niewątpliwie jest możliwość instalowania widgetów w Centrum Powiadomień.

Dla mnie osobiście sprawdza się to o wiele lepiej właśnie na Macu niż na iPhonie czy iPadzie. W OS X Yosemite mogę zamienić Centrum Powiadomień w tablicę kontrolną mojego Maca. Mogę to zrobić dzięki widgetom Monity oraz iStat Menus.

Instalowanie tych widgetów jest banalnie proste. Po pobraniu z Mac App Store wystarczy uruchomić każdy z nich z Lauch Center. W obu przypadkach pojawi się okno z informacją o sposobie instalacji widgetu. W Centrum Powiadomień należy kliknąć w znajdujący się na dole przycisk "edytuj" i przeciągnąć widget z listy w wybrane miejsce .

Napisany przez Łukasza Kulisa Monity, jak sama nazwa wskazuje monitoruje działanie systemu, pamięci, sieci oraz baterii. Program pokazuje czas działania komputera od ostatniego restartu/uruchomienia, działające procesy i średnie obciążenie. W przypadku pamięci, możemy podejrzeć obszar zarezerwowany, aktywny, nieaktywny oraz wolny obszar.

alt text

Monity pokazuje także aktywne połączenie z siecią, zewnętrzny adres IP (WAN) oraz adres wewnętrzny komputera, a także szybkość przesyłania oraz liczbę wysłanych i odebranych danych. Pokazuje także obecny stan naładowania baterii. W przypadku mojego MacBooka Air widać wyraźną różnicę. System pokazuje 100%, podczas gdy Monity jedynie 96%. Możemy także podejrzeć liczbę cykli ładowania oraz aktualną pojemność baterii i przewidywany czas pracy (ten ostatni dostępny jest standardowo w systemie po kliknięciu w ikonę baterii w pasku menu). Dodatkowo znajdziemy tam także prosty podgląd zajętego i wolnego miejsca na dysku komputera.

Zdecydowanie prostszym widgetem jest iStat Mini, wydany przez Bjango. To niejako miniatura iStat Menus, w tym jednak wypadku ograniczona do kilku prostych diagramów prezentujących obciążenie procesora, pamięci oraz zajętą powierzchnię dysku. Poniżej znalazła się także informacja o szybkości odbierania i wysyłania danych przez sieć.

alt text

Oczywiście oba widgety w pewnym stopniu się dublują, a Monity oferuje zdecydowanie bardziej rozbudowane informacje. Z drugiej jednak strony w moim wypadku świetnie się uzupełniają. Właściwie to do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze tylko informacji o temperaturze poszczególnych elementów komputera.

alt text

Co więcej (o czym wspominałem już na początku niniejszego tekstu) wskaźniki, które wcześniej zajmowały pasek menu tym razem zebrane są w centrum powiadomień..

Korzystając z Monity i iStat mini zdałem sobie sprawę, że to przede wszystkim takie widgety doprowadzą moim zdaniem do rychłego końca funkcji systemu, która pojawiła się w OS X 10.4 czyli Dashboard z widgetami. Co ciekawe termin dashboar - czyli deska rozdzielcza - zdecydowanie bardziej sprawdza się obecnie właśnie w przypadku Centrum Powiadomień. Moim zdaniem Apple w niedalekiej przyszłości będzie musiało zrobić z tym porządek.

To z resztą nie koniec możliwości widgetów dla Centrum Powiadomień. Jeden z użytkowników serwisu Reddit przygotował specjalny widget pozwalający na wykonywanie w nim prostych skryptów shell w podobny sposób jak GeekTool - istniejące już od lat narzędzie do prezentacji różnych treści na pulpicie.

alt text

Dzięki tej prostej aplikacji można wyświetlić w Centrum Powiadomień właściwie wszystko do czego da się napisać skrypt - możliwości jest więc sporo. Więcej o tym programie dowiecie się TUTAJ.

Monity w Mac App Store w cenie 1,79 €:

Monity - Pobierz z Mac App Store

iStat mini w Mac App Store w cenie 1,79 €:

iStat mini - Pobierz z Mac App Store