Jedną z bardziej przydatnych nowości jakie znalazły się w iOS 8 jest możliwość rozbudowywania możliwości tego systemu i aplikacji za pomocą innych programów wyposażonych w funkcję instalowania rozszerzeń. Osobiście doceniam je zwłaszcza w Safari. To dzięki nim systemowa przeglądarka zyskała ogromne możliwości, a moja praca na iPhone lub iPadzie stała się prostsza. Poniżej znajdziecie krótki opis rozszerzeń z jakich korzystam w Safari właśnie.

Rozszerz swoje Safari



O rozszerzeniu 1Password dla Safari pisałem szerzej TUTAJ. To chyba największe usprawnienie, dzięki któremu nie muszę wychodzić z przeglądarki by znaleźć dane logowania do strony, którą w danej chwili przeglądam.

1Password dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo:

Pobierz z App Store

Wunderlist



Wunderlist to moja podstawowa, a właściwie jedyna aplikacja do zarządzania różnymi zadaniami, a właściwie sprawami. To w niej tworzę listę tematów wiadomości agencyjnych (czyli tzw. newsów) czy propozycji tematów felietonów, to w Wunderlist tworzę listę tematów moich autorskich tekstów na niniejszego bloga i to w ten właśnie program pozwala mi ogarnąć także inne sprawy (listy rzeczy do spakowania, prywatnych spraw do załatwienia itp.). Wunderlist może służyć także jako lista rzeczy do przeczytania. W moim przypadku sprawdza się lepiej od listy czytelnia, gdyż tworzę w ten sposób kolejne zadania. Dzięki wtyczce w Safari dla iOS 8 mogę szybko dodać dany artykuł wraz z jego tytułem, krótkim opisem i linkiem właśnie do listy w Wunderlist. Standardowo jest to lista "Do przeczytania", można wybrać jednak dowolną inną.

Wunderlist dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo:

Pobierz z App Store

Awesome Screenshot for Safari



Jak każde z rozszerzeń wymaga zainstalowania aplikacji wyposażonej w tego typu funkcjonalność. Awesome Screenshot to prosta przeglądarka, która pozwala na wykonywanie zdjęcia całej strony lub widocznego na ekranie fragmentu, a następnie dodanie do niego własnych notatek czy odręcznych rysunków. Awesome Screenshot posiada swoje rozszerzenie w Safari, dzięki czemu możemy szybko wykonać zrzut, opisać go, zaznaczyć wybrany fragment i zapisać w galerii zdjęć.

Awesome Screenshot for Safari dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo:

Pobierz z App Store

View Source



W mobilnym Safari zawsze brakowało mi możliwości podejrzenia kodu źródłowego przeglądanej właśnie strony. Na Macu korzystam tej funkcji może nie codziennie ale stosunkowo często. Teraz dzięki aplikacji View Source udostępniającej rozszerzenie dla Safari, mogę w każdej chwili wyświetlić kod źródłowy strony i skopiować go do dowolnego edytora tekstu. View Source koloruje kod na kilka sposobów (w zależności od języka), pozwala także na wybór jednego z tematu kolorystycznych i na tym właściwie możliwości tego programu się kończą, ale możliwość podglądu kodu źródłowego wprost z Safari rekompensuje te ograniczenia.



View Source dla iPhone'a i iPada w App Store za 0,89 €:

Pobierz z App Store

Linky

Apple całkiem nieźle rozwiązało dzielenie się np. linkami czy tekstem i zdjęciami w iOS. Odpowiednie funkcje zawarte są w systemie i w większości wypadków się sprawdzają. Nie oznacza to jednak, że nie ma lepszych rozwiązań, a takim jest np. Linky. Dzięki Linky możemy wysłać cytat z linkiem do strony nie tylko na jedno konto Twittera lub Facebooka, ale także na wybraną stronę w tym ostatnim serwisie, na nasze konto w App.net i - co także się przydaje - w dwa miejsca jednocześnie.

Linky dla iPhone'a i iPada w App Store w cenie 3,59 €:

Pobierz z App Store

Na obecną chwilę to wszystkie rozszerzenia dla Safari z których korzystam. Podejrzewam jednak, że szybko ta lista urośnie.