Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) opublikował 1 lutego listę osiemnastu nowych patentów przyznanych firmie Apple.

Najciekawszym, z punktu widzenia użytkowników Maków, iPodów i iPhone’ów, jest patent dotyczący niewidocznego, przepuszczającego światło systemu, który staje się widoczny w momencie podświetlenia go „od spodu”. Działanie jego polega na wcześniejszym zmniejszeniu grubości danej powierzchni, a następnie wytworzeniu w niej mikroskopijnych, stożkowych otworów przy użyciu specjalnej wiązki lasera i nadanie im odpowiedniego kształtu, który zostanie podświetlony.

Podobna technologia, jednak na mniejszą skalę, jest już stosowana w wielu produktach Apple. Używane obecnie w Macbookach kontrolki stanu jego uśpienia, jak również kontrolki zasilania w bezprzewodowej klawiaturze czy Magic Trackpadzie, działają na zasadzie opisanej powyżej. Nowy patent pozwala Apple na znaczne powiększenie podświetlanej powierzchni z jednoczesnym zachowaniem braku widoczności tej powierzchni na urządzeniu, kiedy nie jest podświetlona. Oznaczać to może, że w następnej generacji Macbooków na pierwszy rzut oka nie zobaczymy przycisków zasilania. Pozostaną one niewidoczne aż do momentu uruchomienia komputera. Innym zastosowaniem ww. patentu może być... podświetlone logo Apple na tylnej obudowie nowej generacji iPhona czy iPoda.

Pozostałe patenty przyznane wczoraj firmie z Cupertino obejmują m.in.: wymienną antenę do urządzeń przenośnych, technologię dot. wideokonferencji na urzędzeniach przenośnych, zaawansowaną edycję audio oraz nowy system opakowania iPodów i iPhone’ów. Co ciekawe, wniosek dot. patentu na wideokonferencje został pierwotnie złożony na 3 lata przed wprowadzeniem pierwszego modelu iPhona do sprzedaży.

Źródło: Patently Apple