Fortis (łac.) - silny, trwały, odważny, nieustraszony. To mało znane słówko od niedawna definiuje także kolejny polski tytuł w App Store, stworzony przez Encore Games. W grze wcielamy się w pilota niewielkiego statku, którego zadaniem jest odpieranie kolejnych fal przeciwników. Pewnie spora część osób pomyśli sobie - to już było. I owszem, pomysł ten nie jest nowy, ale już realizacja jak najbardziej zasługuje na uwagę (zwłaszcza, że tytuł ten jako jeden z niewielu tworów polskich programistów pojawił się w App Store w polskiej wersji językowej).

Po uruchomieniu gry trafiamy na pole z wyborem języka, gdzie dostępny jest między innymi polski. Rzadko kiedy spotyka się spolonizowane aplikacje, to niby niewiele, ale mimo wszystko cieszy. Następnie dane nam jest oglądać całkiem ciekawie zrobione menu. Na całym ekranie wyświetla się na raz tylko jedna opcja, nawigujemy po nim poprzez przesuwanie kolejnych przycisków. To również drobiazg, ale bardzo się mi ono spodobało. Opcje wyglądają bardzo standardowo, dlatego też niemal od razu wybrałem "Start", wpisałem nick i zostałem przeniesiony bezpośrednio do rozgrywki.

Na pierwszy rzut oka grafika wydaje się być dwuwymiarowa, ale jest to mylne wrażenie. Wszystkie elementy, zarówno przeciwnicy, nasz pojazd oraz mapy, zostały wykonane w trójwymiarze. Prezentuje się to bardzo dobrze, gdy zbliżamy się do krawędzi mapy, ta obraz lekko się przechyla. Modele pojazdów zostały również dopracowane, mimo tego, że nie obfitują w szczegóły, to jednak zupełnie nie przeszkadza to w odbiorze gry. Sama rozgrywka polega na eksterminacji przeciwników i zbieraniu wszelkiej maści power-upów, do których zaliczymy między innymi dodatkową osłonę, amunicję czy też pieniądze, za które będziemy mogli ulepszyć nasz statek. Właśnie - do dyspozycji oddano nam cztery rodzaje broni, każda z nich ma cztery poziomy. O ile amunicja do podstawowego działa nie kończy się, to już lepsze uzbrojenie wymaga dokupowania kolejnych magazynków (chociaż można też niekiedy zebrać je podczas walki). System rozbudowy uzbrojenia mógłby zostać jednak bardziej dopracowany - niemal od razu podnosimy poziom każdego działa na najwyższy. Poza tym przydałaby się również możliwość ulepszania wytrzymałości statku. Gra została podzielona na 3 epizody, a te z kolei na 12 mniejszych etapów. Każdy z trzech rozdziałów charakteryzuje się inną scenerią oraz coraz wyższym poziomem trudności. Do tego po każdym z nich rozgrywamy również rundę bonusową, która pozwala na zregenerowanie zarówno amunicji, jak i energii.

Początkowo podchodziłem sceptycznie do Fortis - z góry założyłem, że będzie to klon niezwykle udanego Minigore w zmienionej oprawie. Na szczęście myliłem się. Owszem, te dwie gry są do siebie podobne w głównych założeniach, ale czy nie jest tak również z wyścigami, FPS'ami czy strategiami? Na dodatek produkt Encore Games jest bardzo dopracowany, grafika prezentuje całkiem wysoki poziom, a rosnąca wraz z postępem rozgrywki trudność sprawia, że Fortis nie jest pozycją, której szybko pozbędziemy się z naszego iPhone'a.

Gra Fortis kosztuje 0,79 euro i można ją pobrać stąd: http://itunes.apple.com/us/app/fortis/id373158239?mt=8

**W związku z tym, że wszyscy obracamy się w cyfrowym świecie i wszystko dzisiaj oparte jest o system dwójkowy konkurs też jest mocno binarny. Konkursy są dwa i w każdym wyłonimy dwóch zwycięzców. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób, które posiadają już grę Fortis i mają polskie konto w App Store. Drugi natomiast dla tych, które mają konto w amerykańskim App Store i chcą otrzymać kod umożliwiający ściągnięcia Fortis.

KONKURS PIERWSZY

Należy zagrać w pełną wersję gry Fortis i odpowiedzieć na pytanie. Na drugim poziomie drugiego etapu wrogie pojazdy pojedynczo atakują pojazd bohatera wylatująć zza krawędzi ekranu i po chwili się za nią chowając. Należy odpowiedzieć ile wrogich pojazdów pojawia się podczas gdy na drugim poziomie drugiego etapu.
Pierwsze dwie osoby, które przyślą poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone talonem na dowolną aplikację z polskiego AppStore. Każdy zwycięzca będzie mógł wybrać sobie jedną lub więcej aplikacji z App Store o łącznej cenie nie przekraczającej wartości talonu i aplikacje te otrzyma w postaci prezentu. Osoba, która nadeśle poprawne odpowiedzi jako pierwsza otrzyma talon o wartości $3, a druga $2. Swoje zgłoszenia proszę przesyłać na PW do mnie.

KONKURS DRUGI

Na podstawie video-trailera (dostępnego tutaj), prosimy w kilku zdaniach (uzasadnienia mile widziane) napisać jaki element Fortis podoba Ci się najbardziej i co nie powinno zostać zmienione w drugiej części gry, jeżeli taka miałaby się pojawić. Odpowiedź proszę zamieścić w komentarzu pod tekstem.
Dwie osoby, których wypowiedzi spodobają się autorom najbardziej, dostaną kody do amerykańskiego App Store uprawniające do darmowego ściągnięcia pełnej wersji gry Fortis.

Oba konkursy zostały zakończone, oto wyniki:

Talony o wartości 3$ i 2$ otrzymują kolejno quaint oraz andig.

Kody na pobranie Fortis otrzymują iGor S. oraz Marro.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, kody zostaną wysłane poprzez PW.**


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.