To, że iPad to świetne urządzenie do przeglądania albumów fotograficznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Na moim iPadzie znajdziecie całkiem sporo tego typu programów. Od fotografii prasowej (np. Guardian Eyewitness czy Routers Wider Image) przez kolekcję reportaży Fotopedii, po galerię fotografii kosmosu zrobionych teleskopem Huble'a. Do kompletu brakowało mi dobrej aplikacji, która pokazywałaby ziemię widzianą z kosmosu właśnie. Okazuje się, że przynajmniej jedną przegapiłem. Mowa o wydanej przez NASA aplikacji Earth As Art .

W programie znajdziemy kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających różne miejsca na ziemi. Wybrano oczywiście te najbardziej spektakularne czy ciekawe formy ukształtowania powierzchni powstałe w skutek aktywności skorupy ziemskiej, działania mórz i oceanów czy czynników atmosferycznych.

Zdjęcia podzielone zostały na regiony. Mamy więc Afrykę, Azję, Azję Mniejszą i Europę, Amerykę, Australię i Oceanię, a także obszary polarne.

Każde ze zdjęć można dodatkowo powiększyć (należy najpierw w nie stuknąć), opatrzone jest także dodatkową informacją z opisem przedstawionego na nim zdjęcia, informacją o satelicie, który je wykonał i dacie.

Zdjęcia zostały wykonane przez satelity Terra, Landsat 5, Landsat 7, EO-1 oraz Aqua. Nie są to tylko zwykłe zdjęcia ziemi, często ukazują także rzeczy, które znajdują się już poza widzialnym przez człowieka spektrum barw.

W programie znalazł się także dział, który wygląda na żywcem przeniesiony ze strony web, prezentujący w postaci pokazów slajdów zmiany na przestrzeni lat jakie zachodzą na powierzchni ziemi. Przedstawiono w ten sposób topnienie lodowców czy zmiany, zniszczenia, a w reszcie adaptację przyrody po erupcji wulkanu Góra Świętej Heleny.

Szczerze polecam, zwłaszcza że program dostępny jest za darmo.

NASA Earth As Art w App Store