W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić wam trzy aplikacje "fotograficzne", dzięki którym każde zdjęcie wykonane naszym urządzeniem nabierze nowych cech. Dwie z nich są płatne, jedna darmowa. Przedstawię je po kolei, a następnie zaprezentuję co można uzyskać przy odrobinie pracy i użyciu ich kombinacji na jednej fotografii.

Ile razy zdarzało się wam, że zdjęcie, pomimo starań zawiera to, czego na nim nie powinno być? Dziecko w kadrze, przejeżdżający samochód, budynek na środku pejzażu? Moim zdaniem rozwiązanie jest tylko jedno - TouchRetouch. Aplikacja dostępna jest dla wszystkich rozdzielczości ekranów.

Interfejs aplikacji jest prosty - wybieramy z "rolki zdjęć" interesującą nas fotografię, wczytywana jest ona do programu i już możemy zacząć retusz. Przykładem będzie fotografia przedstawiająca wiatraki na polu.

Pejzaż, jak widzimy zawiera kilka "usterek", międzyinnymi dwa wiatraki, osobę na skuterze, barierki mostu oraz rozmazany fragment drzewa w prawej części kadru.

Pierwszym narzędziem, które użyjemy do retuszu zdjęcia to "pędzel". Służy on do oznaczenia elementów, które mają podlegać zmianom w zdjęciu. Po powiększeniu zdjęcia i zaznaczeniu określonych elementów (wiatraki i ptak) wciskamy przycisk "start".

Zależnie od rozdzielczości fotografii, po krótszej lub dłuższej chwili uzyskujemy oczekiwany efekt. Podobne działania podejmujemy z motocyklistą oraz barierkami. Drzewo w prawej części kadru wymaga zaznaczenia większego terenu, więc użyję do tego narzędzia "lasso".

Efekt końcowy prezentuje się tak:

Kolejna aplikacja nie jest może aż tak "efektowna", choć pozwala wykonać także ładne przeróbki zdjęć - Color+. Podobnie jak powyższa, pozwala zaznaczyć fragment zdjęcia który ma być w kolorze a który ma być utrzymany w odcieniach szarości. Całość jest prosta w użyciu - zdjęcie domyślnie jest transformowane do czerni i bieli a my decydujemy który fragment ma zachować kolor "wycierająć" w określonych miejscach warstwę dokonującą zmian. Przykład - kolorowe zdjęcie samochodów, pozostawiony w kolorze tylko czerwony.

Na koniec pozostawiłem aplikację, której działanie "udaje" bardziej zaawansowane funkcje aparatów cyfrowych - stosowanie różnej wielkości przysłony podczas robienia zdjęć. Big Lens Photo, bo o niej właśnie mowa, pozwala wybrać na tyle ciekawe opcje modyfikacji, że fotografia może zmienić się nie do poznania. Do wyboru różne parametry - przysłona od F3.5 do F1.8, 20 efektów kolorystycznych, 9 filtrów "kształtu" tła oraz dwa tryby pracy nad zdjęciem (prosty i zaawansowany)

Przykład zastosowania - zdjęcie samochodu - przed edycją i efekt edycji przy zastosowaniu "przysłony" F3.5:

Efekt w połączeniu np. z Touch Retouch jest więcej niż zadowalający. Na poniższych zdjęciach widać jak to działa w praktyce - 1 element usunięty, "rozmyte" tło oraz filtr "leica".

Różnica w fotografiach jest znacząca, używając prostych programów można uzyskać naprawdę zaskakujące efekty. Programy są na wyciągnięcie ręki - już teraz edytuj zdjęcia dotknięciem palca. Oczywiście nie można porównać działania tych aplikacji do działania profesjonalisty używającego programów do obróbki zdjęć, jednak na potrzeby portali społecznościowych i szybkiego udostępniania zdjęć w sieci są idealne.

Aplikacje dostępne są w Appstore, Big Lens w cenie 0,79E, TouchRetouch 0,79E oraz Color+ za darmo.