App Store jest przepełnione zarówno użytecznymi aplikacjami, jak i zupełnie niedopracowanymi pozycjami - o nich jednak chcą czytać jedynie masochiści, dlatego też dziś napiszę parę słów o świetnej grze logicznej - Quadratus, autorstwa naszego forumowicza, demarca.

Nie ma na świecie osoby, która nie widziała warcabów. Ta stara jak świat gra nadal bawi, jednak dzisiejsze czasy przyzwyczaiły nas do nieco innych rozrywek, polegających na posyłaniu do wirtualnego piachu wrogich wojsk, łamania wszelkich możliwych przepisów podczas wyścigów ulicznych czy zarządzania niewielką wioską tak, by rozrosła się do rozmiarów światowego mocarstwa. Z każdej strony zasypywani jesteśmy eksplozjami, strzałami i piskiem opon. Czasem mam wrażenie, że deweloperzy obrali za cel doprowadzenie nas do stanu podobnego do tego, w jakim znajdował się bohater filmu Crank. Co ma do tego Quadratus? A no to, że jest zupełnie inny.

Po włączeniu gry do wyboru mamy jedynie poziom trudności, tryb (pojedyńcza rozgrywka albo kariera) oraz opcje, które pozwalają między innymi na zmianę motywu graficznego). W tle przygrywa spokojna muzyka, która spokojnie mogłaby służyć za lek na nadciśnienie. Po naciśnięciu na start wybieramy kolor pionków i przenosimy się na planszę. O co w tym właściwie chodzi? Zasady są banalne - na koniec rundy musisz mieć więcej pionków niż twój przeciwnik. Aby tego dokonać, wystarczy przesuwać swoje tak, by sąsiadowały z krążkami oponenta. Najpierw zaznaczamy jeden ze swoich elementów, a następnie w zależności od tego, czy dotkniemy pola miejsca oddalonego o jedno lub dwa pola, dostawimy nowy pionek lub też przeskoczymy istniejącym w dany punkt. Brzmi łatwo, ale uwierzcie - wcale takie nie jest. Wirtualny przeciwnik potrafi zaskoczyć całkowicie nieprzewidywalnymi zagrywkami, a po ostatnim update jest więcej niż dobry. Zawsze możemy też rozegrać partyjkę z kumplem.

Quadratus to moim zdaniem jedna z ciekawszych gier logicznych w App Store, a jednocześnie jedna z najlepszych polskich produkcji tam zamieszczonych. Gdy macie już dosyć uganiania się z łopatą za hordami zombie czy ratowania świata przed atakiem kosmitów będzie to doskonała odskocznia. Również jeżeli uważacie, że iPhone to nie zabawka i nie służy do grania, to i tak odnajdziecie w tej produkcji coś, co przyciągnie was z pewnością na dłużej.

A na zakończenie mały komunikat - pierwszy komentujący otrzyma ode mnie kod na Quadratus, działający w US App Store.