Jak już wiemy, iPhone 4 będzie dostępny w ofercie amerykańskiego operatora Verizon Wireless. Sam telefon nie doczekał się wielkich zmian, aczkolwiek warto odnotować kilka drobnych różnic względem modelu GSM.

Najbardziej zauważalny jest odmieniony układ „wcięć” metalowej obwódki (anteny) otaczającej urządzenie. Zmiany takie zostały wymuszone przez system CDMA, w którym to iPhone 4 będzie pracował w sieci Verizon. Według pierwszych doniesień dziennikarzy modyfikacja ta usunęła słynny problem "uścisk śmierci", czyli utratę sygnału po chwyceniu telefonu w odpowiedni sposób, jednak na pełne potwierdzenie tej informacji będziemy musieli jeszcze poczekać.

Po dzisiejszej prezentacji dziennikarze mieli okazję przetestować „nowego” iPhone’a. Jak się okazało, telefony miały wgrany iOS w wersji 4.2.5 (przypomnijmy, że aktualne oprogramowanie dostępne dla iPhone’a 4 GSM to iOS 4.2.1). Różnica wynika zapewne z wprowadzenia odpowiednich zmian, aby urządzenie wspierało system CDMA oraz funkcję przenośnego hotspotu. Nie wiadomo wciąż czy iOS 4.2.5 zostanie udostępniony dotychczasowym użytkownikom. Według różnych doniesień funkcja hotspotu może pojawić się również w kolejnej wersji iOS dla telefonów GSM.

Współpraca z technologią CDMA wiąże się także z pozbyciem wejścia na kartę SIM. Inną ciekawostką jest brak możliwości jednoczesnego prowadzenia rozmowy telefonicznej i pobierania danych przez 3G w dzisiaj zaprezentowanym iPhonie - to jedno z ograniczeń sieci CDMA.

Dziennikarze, porównując modele GSM i CDMA iPhone’a 4, zauważyli niewielką zmianę położenia przycisków sterowania głośnością i wyciszeniem telefonu. Różnica ta najprawdopodobniej spowoduje, że znaczna większość pokrowców nie będzie pasowała do modelu CDMA.

Pomimo wczesnych doniesień o domniemanej dostępności w Verizon iPhone’a w kolorze białym wydaje się, że użytkownicy wciąż będą skazani na czerń. Wszelkie zdjęcia na stronie amerykańskiego operatora, na których widniał biały model zostały usunięte.

Serwis All Things Digital podaje, że prace nad iPhone’em 4 CDMA trwały bardzo długo - początki projektu sięgają 2008 roku. W międzyczasie stworzono ponad tysiąc prototypów telefonu.

iPhone 4 w wersji przygotowanej specjalnie dla sieci Verizon Wireless trafi do sprzedaży już 10. lutego.

Źródło: MacRumors, Engadget