Microsoft wystąpił ostatnio przeciwko Apple, protestując przeciw dążeniu firmy z Cupertino do zastrzeżenia nazwy „App Store”. Przedstawiciele Microsoftu argumentują, że nazwa „App Store” ma charakter ogólny i każdy zainteresowany powinien bez przeszkód móc się nią posługiwać.

Sprawa ma swój początek w 2008 roku, po złożeniu przez Apple wniosku o zastrzeżenie ww. nazwy jako znaku towarowego. Zastrzeżenie miało obejmować zakres towarów i usług, w tym rozwiązania dot. oprogramowania komputerowego dostarczanego przez internet.

Microsoft złożył wczoraj wniosek o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym przed Trademark Trial and Appeal Board, które jest ciałem wchodzącym w skład Amerykańskiego Urzędu Patentowego. Microsoft ma nadzieję, że wniosek Apple o zastrzeżenie przedmiotowej nazwy zostanie odrzucony. Aktualnie sprawa jest na etapie rozpatrywania wniosku z zastrzeżeniami firmy z Redmond.

W swoim wniosku Microsoft mówi m.in. o tym, że „App Store” jest nazwą ogólną i Apple nie powinno rościć sobie prawa do jej wyłącznego używania. Ponadto, konkurenci Apple powinni móc bez przeszkód używać nazwy „App Store” do nazywania w ten sposób własnych sklepów i oferowanych usług powiązanych z tymi sklepami.

Microsoft wykazuje także, że nazwa „App Store” jest powszechnie używana w handlu, przez konsumentów i media, do określenia całej kategorii internetowych sklepów (nie tylko sklepu Apple), sprzedających aplikacje. Na poparcie tej tezy przytoczono słowa samego Steve’a Jobs’a, który wypowiedział je w październiku zeszłego roku:

„W nawiązaniu do Google marketplace, Amazon, Verizon i Vodafone ogłosiły, że stworzą własne sklepy z aplikacjami na Androida (oryg. ”they are creating their own app stores for Android”) - tak więc będą przynajmniej cztery sklepy z aplikacjami na Androida, które klienci muszą przeszukać, aby znaleźć aplikację, którą potrzebują. Spowoduje to bałagan zarówno dla użytkowników, jak i developerów.”

Przypomnijmy, że to Apple jako pierwsze osiągnęło gigantyczny sukces, udostępniając App Store dla użytkowników iPhone’a w lipcu 2008 roku. Od momentu otwarcia sklepu pobrano z niego blisko 6,5 miliarda aplikacji. Obecnie, do pobrania z jego wirtualnych półek jest ponad 250 000 aplikacji.
Microsoft uruchomił własny sklep z aplikacjami dla Windows Mobile 7 pod koniec ubiegłego roku. W grudniu oferował on ponad 4000 aplikacji, co jest wynikiem zbliżonym do liczby aplikacji dostępnych w sklepie Apple, w analogicznym okresie jego funkcjonowania.

Link do wniosku Microsoftu:
http://www.techflashpodcast.com/wp-content/uploads/2011/01/ttabvue-91195582-OPP-5.pdf

Żródło: 9to5mac