Etui dla iPhone'ów i iPadów firmy Stilgut
Urządzenia mobilne Apple mają to do siebie, że prędzej czy później widać na nich oznaki zużycia, np. rysy na obudowach czy ekranach. Ich użytkownicy kierują się w tej kwestii różną filozofią. Jedni nie przejmują się rysami i korzystają z iPhone'ów i iPadów bez żadnych zabezpieczeń, inni stosują tylko folie zabezpieczające ekran, jeszcze inni wybierają ochronę całego urządzenia. W tym ostatnim przypadku wybór akcesoriów jest dość spory. Od plastikowych, parcianych, filcowych po wykonane ze skóry futerały czy etui. Te ostatnie produkuje niemiecka firma Stilgut. Kilka z nich trafiło do redakcji na testy.
Etui dla iPada 3 Stilgut Couverture
Couverture dla iPada trzeciej generacji przypomina pod względem konstrukcyjnym etui produkowane przez Apple o nazwie Smart Case. W jednym i drugim przypadku klapa okładki wyposażona jest w magnes, pozwalający nie tylko na utrzymanie jej w pozycji zamkniętej, ale także uśpienie czy wybudzenie urządzenia po jej otwarciu. Po złożeniu okładka zamienia się w podstawkę pozwalającą na ustawienie iPada na jego dłuższym boku pod kątem 12 lub 73 stopni.
Etui ochrania nie tylko ekran, ale i całą obudowę urządzenia. W tym wypadku plastikowy szkielet etui wyłożony jest z zewnątrz skórą. Od środka całe etui wyłożone jest miękkim, przypominającym zamsz materiałem. Okładka jest dodatkowo obszyta na krawędziach, co nie tylko poprawia jakość, ale i wygląd etui.
Przyczepię się tylko do wykończenia narożników części ochraniającej obudowę iPada. Trochę rażą grube nacieki farby, a być może kleju, który ma nie tylko utrzymywać iPada w etui, ale i chronić je samo przed przypadkowym rozwarstwieniem.
Ze względu na zastosowanie prawdziwej skóry etui jest stosunkowo grube, choć nie przeszkadza to w użytkowaniu iPada trzeciej generacji. Urządzenie w etui trzyma się zdecydowanie bardziej pewnie, a i zawijana w podstawkę okładka na wzór Smart Case (czy Smart Cover) spełnia swoją rolę doskonale. Nie mniej ważnym jest wrażenie, jakie robi skóra. Można oczywiście dyskutować czy przyjemniej trzyma się w dłoniach aluminiową obudowę iPada czy urządzenie w skórzanym etui. W moim przypadku ta druga opcja zdecydowanie bardziej mi pasuje. Jak każde etui firmy Stilgut, tak i Couverture dla iPada trzeciej generacji dostępne jest w różnych wersjach kolorystycznych. Ja miałem okazję testować model biały, w którym skóra jest polakierowana. Jest ona przez to twardsza i odporniejsza na zarysowania.
Etui Stilgut dla iPada mini
Równie dobrze, jak nie lepiej, wygląda etui Stilgut dla iPada mini wykonane ze skóry w naturalnym wykończeniu. Tutaj ilość pozytywnych doznań jest jeszcze większa. Otwierając pudełko z etui poczułem dobrze znany zapach jaki towarzyszy otwarciu pudełka ze skórzanymi butami. Brązowa naturalna skóra prezentuje się świetnie, równie łatwo się jednak rysuje, o czym należy pamiętać decydując się na tego typu opcję.
Samo etui konstrukcyjne wykonane jest podobnie jak opisane powyżej. Plastikowy szkielet pokryty jest z zewnątrz skórą, a od wewnątrz miękkim zamszem. Okładka etui jest przeszyta przy krawędziach, co w przypadku tego modelu
wygląda jeszcze lepiej niż w przypadku testowanego przeze mnie modelu dla iPada trzeciej generacji pokrytego lakierowaną na biało skórą.
Etui dla iPhone'ów 5, 5s i 5c
Firma Stilgut ma w swojej ofercie także etui dla iPhone'ów 5, 5s oraz dla iPhone'a 5c. One także wykonane są z plastiku powleczonego naturalną skórą, a w środku wyściełane są zamszem lub przypominający zamsz materiałem. Wszystkie otrzymane przeze mnie etui wyposażone były w okładki lub klapki chroniące ekran. także i w ich wypadku producent zdecydował się na ich obszycie, co poprawia i tak już dobre wrażenie. We wszystkich modelach klapka ochronna otwiera się ku dołowi.
To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż otwieranie klapki na bok. Nie trzeba zwalniać uchwytu dłoni by otworzyć etui i dostać się do ekranu (tego typu problem miałem np. z SurfacePad od Twelvesouth). Klapka wyposażona jest w specjalny górny zaczep, który przytrzymuje ją w pozycji zamkniętej. Niestety w przypadku jednego z etui dla iPhone'ów klapka była wyraźnie wygięta u góry, przez co nie przylegała do ekranu. Nie był to może jakiś wielki problem, bo zwykle, kiedy telefon jest zamknięty, to leży albo na biurku, albo w kieszeni, ale w przypadku jednego z etui psuje świetny ogólny efekt.
Jedno z testowanych przeze mnie etui wyposażone jest w okienko pozwalające na sprawdzenie kto do nas dzwoni bez potrzeby jego otwierania. Dla mnie osobiście to już daleko posunięta fanaberia. Myślę, że jeśli ktoś decyduje się na wybór etui i tak będzie je otwierał.
Tak jak w przypadku etui dla iPada mini, tak i tutaj każdy z testowanych przeze mnie futerałów roztaczał przyjemny i dobrze znany zapach sklepu obuwniczego. Jeśli szukacie etui dla iPhone'a, które chronić ma nie tylko obudowę, ale i ekran, to wykończone skórą etui Stilgut są dobrym wyborem. Zakładam, że opisany powyżej problem z wygiętą klapką wynika z jakiejś wady, a nie konstrukcji (na cztery przesłane do testów etui dla iPhone'ów problem ten pojawił się tylko w jednej z nich).
Etui firmy Stilgut dostępne są w sklepie Zolti MyApple.