Jakiś czas temu mieliśmy okazję przetestować dla Was tablet graficzny G-Pen M609X. Tym razem firma Genius udostępniła nam zupełnie inny tablet, tym razem nieco mniej rozbudowany, ale za to o wiele bardziej przyjazny w użytkowaniu. Zapraszam do krótkiej recenzji jednego z najnowszych tabletów Genius, niedostępnego jeszcze oficjalnie w Polsce EasyPen M406.

Na pierwszy rzut oka tablet wygląda bardzo solidnie. Nie ma co prawda kilkudziesięciu programowalnych makr i masy klawiszy funkcyjnych, niemniej ograniczenie do kilku podstawowych funkcji w tym przypadku jest strzałem w dziesiątkę. Ponadto jest bardzo przyjazny w użytkowaniu, czułość i dokładność to jego bardzo duże zalety, ale o tym za chwilę.

Wygląd ogólny

Jak już wspomniałem, tablet wygląda bardzo solidnie. Sprawia wrażenie profesjonalnego urządzenia, choć jest raczej przeznaczony dla początkujących lub półprofesjonalistów. Na froncie, oprócz powierzchni roboczej, znajdują się 4 przyciski funkcyjne oraz pokrętło umożliwiające obsługiwanie 4 dodatkowych funkcji. Mamy więc możliwość cofania, przełączania na gumkę i zmiany stron oraz przybliżania/oddalania, zmiany wielkości pędzla, przewijania i zmiany poziomu głośności.

Tablet, w przeciwieństwie do recenzowanego wcześniej G-Pen M609X, ma matową powierzchnię, dzięki czemu tłuste plamy czy odciski palców nie są widoczne. To wbrew pozorom duża zaleta, bo wygląda schludnie i estetycznie bez względu na to jak długo był używany. Metaliczną powierzchnię mają jedynie przyciski funkcyjne, niemniej na ich powierzchni ślady użytkowania są na tyle niewidoczne, że nie powinno to stanowić problemu.

Dopełnieniem urządzenia jest znajdująca się po jego prawej stronie czerwona "metka". Może ona służyć za pewnego rodzaju "dock" dla pióra.

Funkcjonalność

Powierzchnia robocza EasyPen M406 ma dosyć niewielkie wymiary, bo tylko 4x6 cali, czyli około 10x15 cm. Rozdzielczość natomiast wynosi 2560 LPI, co akurat przy tej powierzchni jest bardzo dobrym wynikiem, dzięki czemu precyzyjność jest naprawdę wysoka.

Jak już wspominałem wcześniej, tablet jest wyposażony w 4 klawisze funkcyjne i pokrętło, które dodaje kolejne 4 funkcjonalności. Jest to o tyle wygodne, że bez potrzeby korzystania z myszy czy klawiatury, możemy korzystać z najważniejszych funkcji. Co więcej, po kilkunastu minutach obsługa wszystkich dodatkowych funkcjonalności tabletu jest na tyle intuicyjna, że obcowanie z urządzeniem jest nadzwyczaj wygodne.

Pióro dołączone do tabletu ma 1024 stopnie nacisku, to wystarczająco dużo by zwiększyć poziom precyzji do maksimum. Warto również dodać, że korzystanie z różnych poziomów nacisku jest równie intuicyjne co szkicowanie ołówkiem, także z przyzwyczajeniem nie ma żadnego problemu.

Wygoda pracy

EasyPen M406 jest wyjątkowo komfortowym urządzeniem. Po pierwsze nie zajmuje dużo miejsca, możemy z niego korzystać nawet kładąc go na kolanach (choć nie polecam, bo to źle wpływa na precyzję, chyba że ktoś ma kwadratowe nogi). Po drugie wokół powierzchni roboczej jest troszkę miejsca na nadgarstek, także ten nie ucierpi nawet przy dłuższej pracy z urządzeniem. Ponadto tablet jest na tyle niski, że różnica między powierzchnią na której się znajduje a samą powierzchnią tabletu w żaden sposób negatywnie na komfort pracy.

Co ważne, pióro, w przeciwieństwie do tego z G-Pen M609X, działa bez baterii, co w bardzo wysokim stopniu podnosi komfort. Jest na tyle lekkie (waży dosłownie kilka gramów) dobrze wyważone, że w żaden sposób nie wpływa negatywnie na precyzję, co akurat jest bardzo istotną zaletą.

Podsumowanie

Tablet EasyPen M406 to naprawdę świetne urządzenie. Jest przeznaczony raczej dla półprofesjonalistów i amatorów, niemniej doskonale spełnia swoje funkcje. Z tej półki cenowej (będzie kosztował 209 zł) jest naprawdę jednym z najbardziej komfortowych i przyjaznych użytkownikowi tabletów graficznych. Wysoki poziom czułości zarówno pióra jak i powierzchni roboczej, dobre wyważenie samego pióra oraz wiele innych czynników sprawiają, że może być idealnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych grafików.

**Uwaga Konkurs!

Razem z firmą Genius przygotowaliśmy dla Was specjalny konkurs, w którym możecie wygrać opisywane urządzenie. Aby wziąć udział należy posiadać konto w serwisie Facebook i dołączyć do fanów Genius oraz MyApple. W ciągu najbliższych 3 dni (od niedzieli włącznie) 2 razy dziennie na obu fan page'ach pojawiać się będą pytania konkursowe (dokładnych godzin nie możemy podać), osoba która najszybciej i trafnie odpowie na każde z nich dostanie od nas tablet.**

Tablet do recenzji dostarczył nam Tomasz Węc, przedstawiciel firmy Genius w Polsce. Dziękujemy!