W internetowym sklepie firmy Apple jest już mnóstwo innowacyjnych i robiących duże wrażenie aplikacji. Dzisiaj ta długa lista ciekawych programów została poszerzona o kolejny cenny wpis. Mowa o aplikacji Word Lens, której założenia kojarzą się z technologią znaną wprost z literatury science-fiction.

World Lens, w gruncie rzeczy, ma za zadanie przetłumaczyć przedstawioną mu treść z jednego języka na drugi. Jest jednak pewien aspekt, który wyróżnia tę aplikację spośród gęstwiny słowników dostępnych dla platformy iOS - otóż program dewelopera Quest Visual korzysta z rozszerzonej rzeczywistości, czyli technologii AR. Co za tym idzie, aby przetłumaczyć, dla przykładu, obcojęzyczny komunikat napotkanego znaku, wystarczy włączyć World Lens, nakierować kamerę swojego iPhone’a lub najnowszego iPoda Touch na tenże znak, a aplikacja przełoży jego treść na inny język - wynik swojej pracy przedstawi bezpośrednio na obrazie widocznym na ekranie, przesłaniając tekst, który wcześniej był widoczny. Wszystko to brzmi trochę zagmatwanie i myślę, że lepsze wyobrażenia na temat tego jak funkcjonuje ta aplikacja da filmik przedstawiający jej działanie:

World Lens to darmowa aplikacja i na obecną chwilę wspiera tylko tłumaczenie z języka hiszpańskiego na angielski i na odwrót, przy czym wymagane jest dokupienie stosownych dodatków (w cenie 4,99$ każdy), aby pozyskać możliwość danego przekładu. Podstawowa (pozbawiona dodatków) wersja programu pozwala jedynie sprawdzić potencjał użytej technologii, np. przez odwrócenie kolejności liter danego zdania w czasie rzeczywistym na obrazie z kamery urządzenia. World Lens nie wymaga połączenia z internetem w celu przetłumaczenia tekstu, co również należy uznać za zaletę.

Aplikację World Lens możecie pobrać tutaj.

Komentarze na temat aplikacji znajdziecie w tym temacie na forum: https://myapple.pl/aplikacje-z-app-store/162957-word-lens-nietypowy-tlumacz.html

Źródło: Apple, Engadget