Apple we współpracy z Gemalto, producentem kart SIM, pracuje nad nową, uniwersalną kartą dla telefonów iPhone. Jeśli informacje się potwierdzą, w przyszłości problemy z simlockiem odejdą w niepamięć, a użytkownicy będą mogli korzystać z iPhone'ów w dowolnej sieci bez potrzeby zdejmowania kłopotliwej blokady.

Nowa karta SIM miałaby być wbudowana do telefonu na stałe. Ma ona posiadać obszar pamięci na którym przechowywany będzie indywidualny identyfikator sieci zawierający wszystkie potrzebne dane wraz z numerem abonenta. Zarządzanie identyfikatorami ma się odbywać online poprzez specjalnie do tego stworzoną stronę internetową.

Apple, zdaniem europejskich źródeł, chce pozbyć się problemu związanego z koniecznością dystrybucji iPhone'a z udziałem operatorów. Jeśli uniwersalna karta SIM zostanie faktycznie wprowadzona, telefony będzie można nabywać bezpośrednio u producenta, natomiast sprawę wyboru sieci firma z Cupertino zostawi w gestii użytkownika. Tylko od nabywcy będzie zależało z którą siecią chce powiązać telefon, a sam producent nie będzie w to żaden sposób ingerował.

Źródło: Gigaom