Już 16 września Apple udostępni wszystkim użytkownikom systemy iOS 18 i iPadOS 18. Oba przynoszą sporo ważnych i przydatnych nowych funkcji, które uczynią zarówno iPhone'y jak i iPady jeszcze bardziej wygodnymi, a jednocześnie wszechstronnymi urządzeniami.

Zanim nowe systemy trafią na Wasze urządzenia warto wiedzieć co takiego przyniosą. Przyjrzyjmy się ich nowym funkcjom.

Ekran początkowy

Przegląd nowych funkcji najlepiej zacząć od początku, czyli od ekranu początkowego. iOS 18 i iPadOS 18 przynoszą sporo ulepszeń w jego obszarze. W nowych systemach użytkownicy mogą ustawiać już ikony aplikacji i widgety w dowolnym miejscu siatki, tak by np. znajdowały się one w najbardziej dla nich wygodnym obszarze ekranu początkowego lub by nie zasłaniały wybranych fragmentów tapety ekranu.

Same ikony aplikacji mogą wspierać teraz tryb ciemny odpowiednio zmieniając kolor swojego tła i znajdującej się na niej grafiki do odpowiedniego trybu ekranu. Nie koniec na tym – wszystkie ikony aplikacji można teraz pokolorować na wybrany kolor; można też powiększyć je i ukryć opisy czy nazwy aplikacji pod każdą z nich.

Na tym nie koniec nowości. Aplikacje można teraz zabezpieczyć za pomocą FaceID czy TouchID (np na iPadzie Air) lub ukryć w specjalnym folderze z ukrytymi aplikacjami, do którego dostęp także jest zabezpieczony. Dzięki temu dostęp do danego programu i jego zawartości jest jeszcze lepiej chroniony. Aby zabezpieczyć daną aplikację w ten sposób wystarczy wywołać menu kontekstowe dla danej aplikacji przytrzymując na niej dłużej palec.

Centrum sterowania

Duże zmiany zaszły też w Centrum Sterowania. Dzięki zmianom w jego interfejsie użytkownicy mają teraz szybki dostęp do nowych grup funkcji, z których korzystają najczęściej, jak na przykład odtwarzanie multimediów czy sterowanie inte domem czy połączeń z siecią komórkową, Wi-Fi czy Bluetooth. Przełączanie się pomiędzy poszczególnymi grupami opcji i funkcji możliwe jest dzięki ikonom umieszczonym przy prawej krawędzi ekranu.

Centrum sterowania jest teraz otwarte na aplikacje zainstalowane na urządzeniu, jeśli tylko ich twórcy przygotowali dla nich elementy sterujące. Są one dostępne w galerii w centrum sterowania. Nowa galeria elementów sterujących pokazuje całą gamę dostępnych opcji. Użytkownicy mogą dostosować ich układ, w tym dopasować je do idealnego rozmiaru i utworzyć zupełnie nowy zestaw elementów.

Ekran blokady

Po raz pierwszy użytkownicy mogą zmieniać elementy sterujące u dołu ekranu blokady. Na przykład wybrać je z opcji dostępnych w galerii elementów sterujących lub całkowicie usunąć te, których nie potrzebują. Za pomocą przycisku czynności w iPhonie 15 Pro i iPhonie 15 Pro Max użytkownicy mogą szybko wywołać elementy sterujące dostępne w galerii.

Zdjęcia

W iOS 18 kompletnie przebudowana została aplikacja Zdjęcia. Program zyskał nowy wygląd łączący znaną z poprzednich wersji siatkę zdjęć z możliwością przeglądania wszystkich zdjęć lub po miesiącach bądź latach ze zbiorami tematycznymi (osoby, zwierzęta, wycieczki, polecane zdjęcia, wspomnienia) i tymi utworzonymi przez użytkownika oraz zbiorami chronologicznymi (ostatnie dni). Poszczególne zbiory można przypinać, tak by były szybko i łatwo dostępne. Ich zawartość można dodatkowo wyświetlać w formie filmu z dodaną przez system ścieżką dźwiękową.

Wiadomości

Wiadomości tekstowe w aplikacji – nomen omen – Wiadomości zyskały formatowanie i animacje tekstu, które mają pomóc jeszcze bardziej zwrócić uwagę i uwypuklić dany tekst lub słowo. Dodatkowo wysyłanie wiadomości można zaplanować na konkretną godzinę, a nawet dzień.

Aplikacja Wiadomości obok iMessage i zwykłych SMS-ów i MMS-ów wspiera także technologię RCS (Rich Communication Services), wspieraną m.in. przez smartfony z Androidem. Dzięki temu można będzie wysyłać i odbierać od znajomych korzystających z takich urządzeń wiadomości multimedialne i prowadzić czaty grupowe. Warunkiem korzystaniem z wiadomości RCS jest wspieranie tej technologii przez operatora. Niestety na tę chwilę żaden z operatorów, z którego korzystam (a korzystam z dwóch wiodących) nie wspiera tej technologii na iPhonie. Mam nadzieję, że szybko się to zmieni po oficjalnej premierze iOS 18.

Safari

Kilka bardzo przydatnych nowości pojawiło się w Safari. M.in. jest to funkcja ukrywania rozpraszających elementów strony. Wystarczy wybrać tę opcję i zaznaczyć element, który chcemy ukryć (np. irytującą reklamę w tekście, który czytamy), a zostanie on ukryty (towarzyszy temu animacja rozwiewająca dany element).

Znacznie też poprawiono wyszukiwanie na stronie. Wystarczy stuknąć w ikonkę Readera w pasku adresu, a następnie stuknąć w ikonę wyszukiwania w lewym dolnym rogu. Pojawi się wygodny pasek wyszukiwania zadanej frazy w tekście na przeglądanej stronie web.

Mapy

Aplikacja Mapy zyskała nieco odmieniony wygląd, jednak ja najbardziej cenię sobie możliwość tworzenie trasy złożonej z wielu przystanków. Dzięki temu można o wiele bardziej precyzyjnej zaplanować sobie trasę i znać szacowany czas na jej pokonanie.

Kalkulator

Ogromne zmiany zaszły w kalkulatorze. Zyskał on przede wszystkim możliwość wprowadzania odręcznie skomplikowanych operacji matematycznych na iPadzie oraz dostępu do notatek matematycznych na iPhonie, ale przede wszystkim pozwala on teraz na konwertowanie wartości, m.in. przeliczanie walut (w tył na i z polskich złotych), temperatur, odległości. Wystarczy wprowadzić wartość, stuknąć w ikonę kalkulatora w lewym dolnym rogu i aktywować tryb konwersji.

Aplikacja Hasła

Na ten program czekałem od dawna, właściwie od momentu kiedy Apple wprowadziło pęk kluczy w iCloud. Do niedawna hasła dostępne były właściwie tylko przez Safari dlatego wciąż korzystałem z aplikacji firm trzecich. Teraz wreszcie doczekaliśmy się managera haseł z prawdziwego zdarzenia. Ponieważ korzystam właściwie tylko z urządzeń Apple mogę wreszcie przesiąść się na rozwiązanie natywne i darmowe.

Dostęp do aplikacji Hasła jest oczywiście zabezpieczony przez FaceID lub TouchID. Program zapamiętuje nie tylko hasła ale także klucze Passkey, dane dostępowe do sieci Wi-Fi oraz informuje o zagrożeniach bezpieczeństwa (np. o wycieku danych logowania do danego serwisu czy ponownym użyciu tych samych haseł). Można także tworzyć i udostępniać hasła w wybranych grupach, np. w rodzinie.

Aplikacja Hasła nie jest może tak rozbudowana jak konkurencyjne rozwiązania jednak mi w zupełności wystarcza do pracy. Co więcej, dane z innych managerów haseł można po prostu zaimportować.

To tylko niektóre nowości w iOS 18 ( i iPadOS 18), ale te, z których korzystam na co dzień. W sumie funkcji i aktualizacji tych istniejących jest w nowych systemach jest kilkadziesiąt (jeśli nie kilkaset). Wśród nich są także te związane z Apple Intelligence, jednak na nią będziemy musieli jeszcze trochę poczekać (a i tak pewnie będzie dostępna dla nas tylko w wersji angielskiej).

Grafiki: Apple, własne zrzuty ekranu