Epic Games od dawna zapowiadało, że zamierza wykorzystać zmiany w prawie Unii Europejskiej do otwarcia własnego alternatywnego sklepu z grami na iOS. Firma poinformowała, że jest już coraz bliżej zrealizowania tego planu.

Epic Games poinformowało, że oficjalna aplikacja sklepu oraz gra Fortnite w wersji przeznaczonej do dystrybucji poza App Store zostały zgłoszone do notaryzacji przez Apple (proces ten, pomimo teoretycznego otwarcia iOS na zewnętrzne źródła aplikacji, pozwala Apple nadal decydować co trafi na tę platformę). Przedstawiciele firmy zakładają, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i obie aplikacje zostaną zatwierdzone (co nie jest takie oczywiste, biorąc pod uwagę dotychczasowe starcia między obiema stronami) sklep powinien zostać otwarty w krajach Unii Europejskiej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zapowiedzieli oni też, że podejmą działania mające na celu udostępnienie Fortnite także w innych alternatywnych sklepach z grami i aplikacjami na iOS.

Warto przypomnieć, że w marcu bieżącego roku Apple próbowało już powstrzymać Epic Games przed utworzeniem własnego sklepu z grami na iOS, blokując (nie po raz pierwszy) konto deweloperskie tej firmy, jako powód podając wcześniejsze naruszenia przez nią regulaminu App Store oraz publiczną krytykę działań Apple przez jej prezesa, Tima Sweeneya. Po interwencji ze strony Unii Europejskiej konto zostało jednak ponownie odblokowane.