Wielokrotnie na łamach MyApple pisałem o monitorach, które mam okazję testować. Zwykle są to duże konstrukcje, często z ekranami ultrapanoramicznymi. Przy moim stosunkowo niedużym narożnym biurku z popularnej sieci z artykułami z wyposażeniem wnętrz każdy centymetr powierzchni blatu się liczy, a noga i stopa takiego monitora zajmuje zdecydowanie za dużo miejsca. Dodać do tego stand na MacBooka, stojące na blacie głośniki, klawiaturę czy myszkę i powierzchni zaczyna brakować. A przecież to nie wszystkie urządzenia z których korzystam. Jest jeszcze statyw na iPhone'a wykorzystywanego dzięki Continuity Camera jako kamerka internetowa czy mikrofon... rozwiązaniem jest tutaj uchwyt mocowany do biurka, który przymocowany do krawędzi biurka utrzyma zarówno monitor, MacBooka, mikrofon oraz kamerę czy iPhone'a. Takie rozwiązanie testuję w ostatnich tygodniach, to wielofunkcyjny uchwyt dobrze znanej w Polsce marki Hama.

Centralną jego część stanowi pionowy słupek montowany do krawędzi biurka za pomocą mocnego zacisku (imadła), może być też przyśrubowany bezpośrednio do blatu (odpowiednie elementy do obu sposobów montażu znajdują się w komplecie). Na wspomniany słupek nakładane są poszczególne elementy: ramiona obręcze ze śrubami, które utrzymują je na odpowiedniej wysokości oraz uchwyty na kable.

W komplecie znalazło się ramię trzymające monitor w standardzie VESA. Ramie składa się z trzech łączonych ze sobą ruchomych elementów, sama końcówka łącząca się z monitorem może być także ustawiana pod różnym kątem w osi poziomej. Dzięki czemu monitor można ustawić dokładnie tak jak potrzeba, w odpowiedniej odległości od oczu i pod odpowiednim kątem. Każde miejsce łączenia elementów takiego ramienia, a więc i punkt jego łamania wyposażony jest w specjalną śrubę, która zapewnia stabilność położenia i ułożenia poszczególnych elementów ramienia. Mocne przykręcenie wspomnianych śrub zapewnia stabilność monitora, a jednocześnie możliwość zmiany jego ustawienia. Uchwyt testowałem z różnymi monitorami, i nawet z ciężkim zakrzywionym monitorem ultrapanoramicznym sprawdzał się znakomicie.

Drugim z ramion mocowanych niezależnie na słupku na wybranej przez użytkownika wysokości jest to przeznaczone dla laptopa lub tabletu. Składa się ona z dwóch elementów, pozwalających na jego łamanie. Druga z części ramienia pozwala także na regulację wysokości, na której znajduje się ostatnia część, czyli właściwy uchwyt–podstawka pod laptopa lub tabletu. Tę można zamontować pod kątem około 50 - 70° lub płasko – pod kątem około 0°. Ja korzystam z tej drugiej opcji. Także i w przypadku tego ramienia miejsca połączeń elementów i ich obrotu zabezpieczone są śrubą, dzięki której możliwe zarówno przesuwanie ręczne przesuwanie ramienia, a jednocześnie stabilne utrzymanie go w wybranej pozycji. Także i w przypadku tego ramienia nie miałem żadnych problemów. Mój 14-calowy MacBook Pro zawsze znajdował się w takiej pozycji, w jakiej go ustawiłem.

Kolejne dwa ramiona umieszczone są na wspólnej bazie nakładanej na górny odcinek wspomnianego słupka. Jedno z ramion zakończone jest uchwytem na telefon, drugie o konstrukcji przypominającej pantograf zakończone jest gwintowanym uchwytem na mikrofon lub kamerę.

Wspominałem wielokrotnie o elementach, które tworzą poszczególne ramiona. Są one w większości jednakowe, można więc ramię od monitora skrócić, by wydłużyć ramię dla komputera czy telefonu. Dzięki czemu cały uchwyt można wygodnie skonfigurować pod swoje potrzeby.

Uchwyt Hama służy mi od wielu tygodni i podejrzewam, że tak już zostanie, bo dzięki niemu zyskałem o wiele większe możliwość konfiguracji urządzeń na moim biurku, a przede wszystkim zyskałem wolną przestrzeń, dzięki czemu mogę wygodniej ułożyć inne elementy, jak głośniki, ładowarki itp.

Jeśli szukacie niezawodnego i pewnego uchwytu na monitor, laptopa czy tablet, a także telefon i mikrofon to powinniście zainteresować się uchwytem Hama dla influencera, nawet jeśli nie jesteście influencerami, ale na co dzień pracujecie na komputerze na zewnętrznym monitorze.

Szczerze polecam.

Hama - uchwyt dla influencera dostępny jest w cenie 799 zł.