Po kilku miesiącach przerwy na warsztat wziąłem kolejne słuchawki dobrze znanej czytelnikom MyApple japońskiej marki Audio-Technica. Tym razem są to słuchawki bezprzewodowe Audio-Technica ATH-TWX7.

Trudno ATH-TWX7 pomylić z produktami innych firm, gdyż Audio-Technica od lat stosuje charakterystyczne dla siebie wzornictwo z nadrukowanym swoim logo na górnej powierzchni słuchawek. Obudowa słuchawek wykonana jest z satynowo wykończonego tworzywa. Na skierowanych w dół słupkach znalazły się przyciski sterujące odtwarzaniem (po jednym na słuchawkę). Co ciekawe górne powierzchnie każdej słuchawki służą za przyciski dotykowe. Na każdym słupku umieszczono też diodę wskazującą stan pracy czy poziom baterii każdej ze słuchawek. Obudowa każdej ze słuchawek jest dość mała, dzięki czemu bez problemu można umieścić je w małżowinie usznej. Słuchawki są odporne na zachlapanie wodą oraz na pył i spełniają standard IPX4. Jestem pod dużym wrażeniem dbałości o wygodę i wrażenia odsłuchowe użytkownika. W komplecie znalazło się w sumie osiem par nakładek silikonowych twardszych i bardziej miękkich w czterech różnych rozmiarach. (po cztery pary w zależności od miękkości).

Bardzo dobrze prezentuje się też etui – ładowarka słuchawek. Tutaj także tworzywo ma wykończenie satynowe, a na górnej powierzchni wieczka znalazło się logo Audio-Techniki. Wieczko opada ku przodowi, a same słuchawki podczas ładowania leżą w etui pod pewnym kątem.

Poza wspomnianymi przyciskami mechanicznymi i dotykowymi słuchawkami, a raczej ich funkcjami można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji dla smartfonów. Pozwala ona na zmianę kodeka, ustawienie własnej korekcji czy wybór jednego ze zdefiniowanych fabrycznie ustawień. W aplikacji można także aktywować system aktywnej redukcji szumu i ustawić czas bezczynności, po którym słuchawki automatycznie się wyłączą czy sprawdzić poziom naładowania baterii. Można też w niej wyłączyć (by polegać tylko na przyciskach mechanicznych) lub ponownie aktywować sterowanie dotykowe na górnych powierzchniach słuchawek. Na tym nie koniec, użytkownik może także ustawić poziom czułości paneli dotykowych, tak by przez przypadek nie zmieniać utworu czy nie wstrzymywać odtwarzania. Zarówno wspomniane panele dotykowe jaki przyciski mechaniczne są konfigurowalne. Można przypisać im różne funkcje, np. aktywowanie trybu niskiego opóźnienia (przydatnego przy grach i filmach), funkcję transparentności, ustawień redukcji szumów, stopnie regulacji głośności ((16, 32 lub 64 stopnie).

Ciekawym rozwiązaniem, które znajdziemy w aplikacji, jest możliwość ustawienia mikrofonów umieszczonych w słuchawkach i przeprowadzenie testów, by sprawdzić jak przy danej nastawie będzie brzmieć głos użytkownika. Słuchawki wyposażone są w mikrofony MEMS, które precyzyjnie rejestrują głos i oferują dwa tryby pracy Natural oraz Nosie-Reduction (redukcja szumów). Oferują one także funkcję Talk-Through, dzięki której bez wstrzymywania odtwarzania i wyjmowania ich z uszu można rozmawiać z innymi osobami. Użytkownik ma tutaj także do dyspozycji dwa tryby Natural i Strong oraz dwa stopnie przyciszania muzyki czy całkowite jej wyciszenie.

Wspomnieć jeszcze wypada, że aplikacja oferuje sceny dźwiękowe (Soundscape) przydatne np. przy pracy czy relaksie. Wśród nich są m.in. dźwięki oceanu, ogniska, strumienia górskiego, lasu, wodospadu, deszczu czy kilka różnych rodzajów podkładów do medytacji czy szumów. Wreszcie można też w niej ustawić dwa urządzenia z którymi będzie się łączyć w ramach wielopunktowego Bluetooth.

ATH-TWX7 oferują 6,5 godziny pracy przy włączonej redukcji szumów oraz około 7,5 godziny bez tej funkcji. Z kolei dzięki ładowaniu ich w etui użytkownik dostaje dodatkowe 13,5 godziny.

Słuchawki ATH-TWX7 wyposażone są w 5,8-mm przetworniki, te same co w wyższym modelu ATH-TWX9. Słuchawki brzmią naturalnie i jednocześnie ciepło, oferują też szeroką scenę dźwiękową, a więc typowo dla produktów Audio-Techniki. Wszystko to pozwala na cieszenie się muzyką podczas wielogodzinnych odsłuchów.

ATH-TWX7 to uniwersalne słuchawki oferujące zarówno bardzo dobre brzmienie jak i bogatą funkcjonalność. Dostępne są w sieci salonów Top Hi – Fi & Video Design w cenie 999 zł.