Dawno już nie miałem w testach urządzenia Yamaha wspierającego stworzony przez tę firmę system multi-room Yamaha MusicCast. Nadszedł czas by to nadrobić. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować system typu „wszystko w jednym” – Yamaha MusicCast 200.

To co na zewnątrz

Yamaha MusicCast 200 ma formę przypominającą element tradycyjnej wierzy stereo. Jego wymiary to 370 x 111 x 260 mm. Swoje też waży, bo 4,4 kg, ale nie jest to przecież urządzenie przenośne, a w tym wypadku większa waga to także większa stabilność. Wspomniane rozmiary i forma urządzenia pozwalają je ustawić czy to na nocnym stoliku, komodzie, czy w kuchennym blacie.

Na przedniej ścianie, pomiędzy osłonami przetworników, umieszczono wyświetlacz informujący o trybie pracy urządzenia, pokazujący numer aktualnie odtwarzanego utworu, albo jego tytuł i nazwę wykonawcy, a także aktualną datę i godzinę. Pod nim umieszczono szczelinę odtwarzacza CD oraz przycisk wysuwania znajdującej się w nim płyty.

Na tylnej ścianie znalazły się gniazda AUX, USB, Ethernet, gniazdo słuchawkowe oraz wylot tunelu bass reflex i teleskopowa antena radiowa. Górna powierzchnia posiada wbudowaną ładowarkę indukcyjną w standardzie QI, można więc odtwarzać muzykę z iPhone'a lub innego smartfona i jednocześnie go ładować. Na przedniej górnej krawędzi umieszczono także przycisk drzemki. Dzięki niemu można m.in. zakończyć alarm, gdy chcemy pospać nieco dłużej niż zakładaliśmy.

Bogactwo możliwości

Yamaha MusicCast 200 to urządzenie oferujące różne funkcje i możliwości odtwarzania dźwięku. Jest to aktywny głośnik, do którego muzykę możemy przesyłać przez WiFi (w tym AirPlay 2, Spotify Connect) lub Bluetooth (Bluetooth 4.2). Oczywiście jest ono kompatybilne z popularnymi serwisami streamingowymi, jak wspomniane Spotify, a także Tidal, Deezer i innymi. Ja sam korzystałem z niego m.in. przesyłając dźwięk z Apple Music. Urządzenie wspiera dwukierunkowy Bluetooth, dzięki czemu możemy do niego podłączyć np. słuchawki bezprzewodowe. Dźwięk odtwarzany przez MusicCast 200 może pochodzić z wbudowanego w urządzenie odtwarzacza CD, a także radia FM i DAB+.

Z tyłu urządzenia znalazły się także wspomniane wyżej wejścia AUX i USB (odtwarzanie plików muzycznych w formatach AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, WAV, WMA, np. z pendrive'u) oraz port Ethernet. Yamaha MusicCast 200 może działać też jako tradycyjny radiobudzik oraz ładowarka indukcyjna. Wreszcie, Yamaha MusicCast 200 to streamer, który integruje się z innymi urządzeniami MusicCast. Dźwięk odtwarzanej w nim płyty CD można przesłać na inne głośniki i urządzenia systemu multi-room Yamahy.

Sterowanie

Sterowanie urządzeniem możliwie jest poprzez znajdującego się w zestawie pilota bezprzewodowego oraz aplikację. Wspomniany pilot oferuje możliwość wyboru źródła dźwięku (CD, sieć, Bluetooth, radio, USB czy AUX), wybór scen, sterowanie odtwarzaniem i głośnością, ustawianie alarmów i nawigację po menu prezentowanym na wyświetlaczu. Aplikacja, poza funkcjami sterowania urządzeniem, zapewnia także dostęp do różnych usług z muzyką na żądanie.

Brzmienie

Yamaha postawiła sobie za cel, by urządzenie to, dzięki specjalnej, zaprojektowanej przez tę firmę technologii przetwarzania, było w stanie wypełnić muzyką całe pomieszczenie, np. salon, a jednocześnie zapewnić dźwięk możliwie najbardziej naturalny (koncepcja True Sound). Wspominałem wyżej, że MusicCast 200 wyposażony jest w cztery przetworniki. Są to 80-milimetrowe przetworniki niskotonowe (woofery) i dwa 25-milimetrowe wysokotonowe gwizdki (tweetery).

Urządzenie faktycznie sprawdza się znakomicie przynajmniej jeśli chodzi o mój własny salon. Oferuje szeroką i głęboką scenę muzyczną z dynamicznym i plastycznym dźwiękiem w całym zakresie tonalnym. Dźwięk jest bardzo naturalny i selektywny, co jest typowe dla urządzeń Yamahy (a przynajmniej tych, które miałem okazję testować w przeszłości). Co ważne, brzmienie miałem okazję też sprawdzić na wydanej niedawno płycie koncertowej mojego zespołu. Mogłem więc porównać, jak brzmiała w studio (podczas miksów materiału) jak i na tym urządzeniu. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak wiernie MusicCast 200 oddaje to, co udało się wykręcić w studio realizatorowi i producentowi.

Yamaha MusicCast 200 to uniwersalny i kompaktowy system audio typu „wszystko w jednym”, który sprawdzi się właściwie w każdych warunkach, w salonie, kuchni czy biurze. Co ważne, może stanowić jeden z elementów większego systemu multi room Yamaha MusicCast i – moim zdaniem – nada się idealnie jako pierwszy element do budowy takiego systemu.

Yamaha MusicCast 200 można dostać w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 3399 zł.