Gdy rok temu zabierałem się za pisanie podobnego podsumowania, rosnąca konkurencja ze strony serwisów streamingowych i widmo nowych regulacji unijnych mających zmusić Apple do otwarcia iOS na alternatywne źródła aplikacji sprawiały, że przyszłość App Store (a przynajmniej „gamingowej" części tego sklepu) jawiła mi się w dość ponurych barwach. 2023 rok przyniósł jednak ze sobą pewien powiew optymizmu w tej kwestii. Duża w tym zasługa ostatnich działań Apple, które nie tylko wypuściło na rynek smartfony zdolne „udźwignąć" nowe gry klasy AAA, ale też nawiązało współpracę z kilkoma dużymi studiami mającymi udostępnić takie produkcje w App Store. Nie bez znaczenia był też jednak fakt, że choć 2023 rok nie obfitował w wielkie hity, to jednak zapewnił stały napływ mniejszych, ale bardzo udanych produkcji, wśród których znalazło się wiele portów z konsol i PC. Poniżej znajdziecie subiektywny przegląd najciekawszych gier, które zadebiutowały w App Store na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy.

Resident Evil Village

Resident Evil to popularna seria gier typu survival horror, której korzenie sięgają 1996 roku. Village jest jej najnowszą odsłoną, wydaną oryginalnie w 2021 roku. Akcja gry toczy się w opanowanej przez potwory europejskiej wiosce, rządzonej przez wiedźmę Mirandę i czwórkę jej podwładnych walczących między sobą o wpływy. Bohaterem gry jest Ethan Winters, znany z poprzedniej odsłony serii, który poszukuje swojej córki, przetrzymywanej przez porywaczy w tym dziwnym, niebezpiecznym miejscu. Jest to jedna z pierwszych gier pokazujących tą szumnie zapowiadaną przez Apple „gamingową moc" iPhone'a 15 Pro i 15 Pro Max, i choć nie jest to może najświeższy hit AAA, to jednak daje dobry przedsmak tego, co może czekać na nas w przyszłości, gdy więcej dużych deweloperów przekona się do wydawania tego typu gier na iOS.

Pobierz z App Store

Return to Monkey Island

Return to Monkey Island to najnowsza odsłona klasycznej serii przygodówek. Podobnie jak w poprzednich częściach wcielamy się tu w postać Guybrusha Threepwooda - nieporadnego pirata walczącego z demonicznym nieumarłym kapitanem LeChuckiem. Mimo iż gra dość znacznie różni się od swoich poprzedniczek stylistyką oprawy graficznej, to jednak pod względem fabuły, klimatu i mechaniki rozgrywki stanowi powrót do korzeni, będąc klasyczną pełną humoru przygodówką typu point & click. Jest to zarazem pierwsza od ponad trzech dekad część Monkey Island, przy której pracował Ron Gilbert - główny projektant i scenarzysta dwóch pierwszych odsłon.

Pobierz z App Store

TMNT: Shredder's Revenge

TMNT: Shredder's Revenge bazuje na serialu animowanym „Wojownicze Żółwie Ninja", który cieszył się w Polsce sporą popularnością w latach dziewięćdziesiątych. Pod względem mechaniki rozgrywki jest to zręcznościowa bijatyka typu beat'em up, czerpiąca pełnymi garściami inspiracje z klasycznych gier z automatów. Oferuje ona zarówno wariant dla jednego gracza, jak i kooperacyjny tryb multiplayer umożliwiający wspólną zabawę w cztery osoby. Mobilna wersja różni się od pierwowzoru znanego z konsol i komputerów przede wszystkim systemem sterowania przystosowanym do ekranów dotykowych. Oferuje ona jednak również wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów.

Pobierz z App Store

Oxenfree II: Lost Signals

Oxenfree II: Lost Signals podobnie jak jej poprzedniczka jest nowoczesną przygodówką utrzymaną w konwencji horroru, kładącą nacisk przede wszystkim na dialogi i eksplorację świata gry. Pierwsza część opowiadała o grupie nastolatków, która próbując sprawdzić lokalną miejską legendę przypadkiem zwraca na siebie uwagę tajemniczych istot. Akcja drugiej części rozgrywa się pięć lat po tych wydarzeniach i przedstawia losy nowej bohaterki - Riley Poverly - która powraca do rodzinnego miasteczka by zbadać zachodzące tam tajemnicze zjawiska związane z falami radiowymi. Mimo iż fabuła Oxenfree II nie stanowi bezpośredniej kontynuacji historii opowiedzianej w Oxenfree, to jednak zawiera ona wiele odniesień do poprzedniej gry, dlatego też znajomość części pierwszej jest jak najbardziej zalecana.

Pobierz z App Store

Bugsnax

Bugsnax to gra przygodowo logiczna z akcją przedstawioną z perspektywy pierwszej osoby. Wcielamy się w niej w dziennikarza, który na zaproszenie sławnej badaczki Elizabert Megafig przybywa na tajemniczą wyspę Snaktooth, zamieszkaną przez tytułowe stworzenia będące w połowie owadami, w połowie przekąskami, które po zjedzeniu wywołują różnego rodzaju mutacje. Na miejscu okazuje się, że Elizabert zaginęła, a naszym zadaniem będzie odnalezienie jej i rozwikłanie tajemnic wyspy - co będzie wymagało od nas zapolowania na bugsnaxy. Mimo iż gra na pierwszy rzut oka wygląda jak absurdalna parodia serii Pokemon, w rzeczywistości kładzie całkiem spory nacisk na fabułę, nierzadko poruszając przy tym nieco poważniejsze tematy.

Pobierz z App Store

Lost in Play

Lost in Play to sympatyczna przygodówka typu point & click opowiadająca o przygodach rodzeństwa, które w trakcie jednej z dziecięcych zabaw gubi się w fantastycznej krainie wyobraźni. Zadaniem gracza jest pomóc im w powrocie do domu, co wymaga po drodze rozwiązania wielu mniej lub bardziej skomplikowanych łamigłówek. Gra przykuwa uwagę przede wszystkim charakterystyczną, rysunkową stylistyką oprawy graficznej. Jak twierdzą sami twórcy, celem przyświecającym im podczas prac nad Lost in Play było stworzenie gry, która przypominałaby interaktywną kreskówkę. Warto też zaznaczyć, że historia jest tu opowiedziana w całości bez dialogów, co usuwa bariery językowe i czyni Lost in Play bardziej przystępnym również dla młodszych odbiorców.

Pobierz z App Store

PARANORMASIGHT

PARANORMASIGHT to gra przygodowa typu visual novel utrzymana w konwencji horroru. Przedstawia ona kilka przeplatających się ze sobą historii inspirowanych japońskimi miejskimi legendami. Gra została zaprojektowana w taki sposób, by gracz musiał co jakiś czas przeskakiwać między różnymi wątkami i punktami widzenia. Podobnie jak w większości gier typu visual novel rozgrywka skupia się tu głównie na dialogach, jednak znalazło się w niej również miejsce na eksplorowanie lokacji i rozwiązywanie zagadek.

Pobierz z App Store

Terra Nil

Terra Nil to gra strategiczna określana przez twórców jako przeciwieństwo city-builderów. Stawia ona bowiem przed graczem zadanie przekształcenia wyniszczonych przez człowieka martwych, jałowych ziem w bujny, żywy i sprawnie funkcjonujący ekosystem. W tym celu musimy m.in. oczyszczać glebę i wodę, sadzić drzewa oraz zapełniać tereny dziką zwierzyną. Rozgrywka toczy się tu na proceduralnie generowanych mapach, dzięki czemu każde kolejne podejście do gry ma zapewniać nowe wyzwania. Gra otrzymała w tym roku dwie nominacje do prestiżowych nagród The Game Awards - w kategoriach najlepsza gra mobilna i Games for Impact. Ostatecznie nie udało jej się jednak wygrać żadnej z nich.

Pobierz z App Store

Happy Game

Gra Happy Game określana jest przez twórców jako psychodeliczny horror. Wcielamy się w niej w małego chłopca próbującego wybudzić się z sennego koszmaru. Podobnie jak poprzednie produkcje studia Amanita Design, Happy Game przykuwa uwagę przede wszystkim charakterystyczną stylistyką oprawy graficznej. Tym razem twórcy postawili na klimat groteski, tworząc koszmarny świat wypełniony uśmiechniętymi twarzami, puchatymi króliczkami i dziecięcymi zabawkami.

Pobierz z App Store

Endling - Extinction is Forever

Endling - Extinction is Forever to gra przygodowa z elementami zręcznościowymi przedstawiająca niedaleką przyszłość, w której środowisko naturalne zostało całkowicie wyniszczone przez człowieka. Wcielamy się tu w lisicę, ostatnią dorosłą przedstawicielkę swojego gatunku, próbującą opiekować się potomstwem. W trakcie gry będziemy m.in. polować, uciekać przed zagrożeniami, szukać schronienia i uczyć małe liski umiejętności niezbędnych do przetrwania w tym nieprzyjaznym świecie. Gra była w ubiegłym roku nominowana do The Game Award w kategorii Games for Impact, jednak ostatecznie przegrała z As Dusk Falls.

Pobierz z App Store

Six Ages 2: Lights Going Out

Six Ages 2: Lights Going Out to (wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł) trzecia odsłona świetnej serii gier strategiczno-przygodowych, której korzenie sięgają końcówki lat dziewięćdziesiątych. Podobnie jak dwie poprzednie części pozwala nam ona pokierować losami klanu żyjącego w fantastycznym świecie Glorathy, decydując o wszystkich aspektach jego funkcjonowania, musząc liczyć się z tym, że nawet najbardziej błahe wybory mogą mieć długofalowe konsekwencje. Mechanika rozgrywki również pozostała tu bez większych zmian - ponownie oprócz elementów czysto strategicznych, takich jak gospodarowanie surowcami, handel, dyplomacja i toczenie wojen, znajdziemy tu też elementy przygodowe przypominające interaktywne opowiadania lub klasyczne paragrafówki.

Pobierz z App Store

Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 to jedna z najsławniejszych odsłon wspomnianej już wcześniej kultowej serii gier typu survival horror, wydana oryginalnie w 2005 roku na konsole GameCube i PlayStation 2. Gracze wcielają się w niej w agenta Leona S. Keneddy’ego, mającego za zadanie odnalezienie uprowadzonej córki prezydenta USA. Podążając za jej tropem trafia on do oddalonej od cywilizacji hiszpańskiej wioski, opanowanej przez tajemniczy kult odpowiedzialny za porwanie dziewczyny. Wersja, która trafiła w grudniu na platformy Apple, to wydany w marcu 2023 roku Remake, który oprócz odświeżonej oprawy graficznej przynosi też ze sobą kilka zmian w scenariuszu i rozgrywce. Wersja na iOS wymaga do działania iPhone'a 15 Pro lub 15 Pro Max. Wersje na iPadOS i macOS wymagają zaś urządzeń z układami M1 lub nowszymi.

Pobierz z App Store

Little Nightmares

Little Nightmares to gra platformowo-logiczna utrzymana w konwencji horroru. Wcielamy się w niej w małą dziewczynkę o imieniu Six, która budzi się na pokładzie wielkiego statku, pełnego dziwnych, wiecznie głodnych istot. Jako iż nasza bohaterka nie ma szans w bezpośredniej walce z przeciwnikami, by przeżyć i wydostać się z tej pułapki musi wykorzystać spryt i zręczność. Gra charakteryzuje się ciekawą stylistyką oprawy graficznej, przywodzącą na myśl filmy Guillermo Del Toro.

Pobierz z App Store