Projektory przenośne to nie jest nowość na rynku, urządzenia tego typu w różnej, często miniaturowej formie dostępne są od lat. Dotąd jednak nie było projektora, który oferowałby bardzo dobry obraz, jak na urządzenie przenośne i jednocześnie wyglądałby bardzo stylowo, by mógłby stanowić designerski element wnętrza mieszkania. Takie urządzenie ma w swojej ofercie Samsung, a dokładnie projektor The Freestyle, który miałem okazję ostatnio testować.

To, czym projektor Samsung The Freestyle wzbudził duże zainteresowanie, i to od momentu jego prezentacji, to wygląd. Biała tuba na na dwóch metalowych nóżkach ze wspólną okrągłą stopką kojarzy mi się bardziej ze studyjną lampą niż z projektorem, ale to w sumie normalne. Jedno i drugie urządzenie rzuca przecież światło. W przypadku projektora wraz ze światłem rzucany jest obraz. Wspomniana biała tuba posiada satynowe, matowe wykończenie, co zapewnia pewniejszy chwyt podczas przenoszenia. Urządzenie ma wymiary 104.2 x 172.8 x 95.2 mm. Uwagę zwracają także dwa biegnące dookoła pasy perforacji. Zapewniają one odpowiednie chłodzenie projektorowi, który jak każdy generuje sporo ciepła. Nad jednym z mocowań stopki umieszczono gniazda: USB-C i Micro HDMI.

Na dolnej powierzchni pod wykonaną z czarnego tworzywa perforowaną maskownicą znalazł się głośnik. Z kolei górna powierzchnia, osłaniana specjalnym zdejmowanym półprzezroczystym białym wieczkiem, kryje już właściwy obiektyw projektora oraz czujniki automatycznego ustawienia ostrości i geometrii, a także dotykowe przyciski włączania urządzenia, regulacji głośności oraz przycisk aktywujący parowanie Bluetooth. Samo wieczko nie bez przyczyny jest półprzezroczyste i białe. Ma ono rozpraszać światło, projektor może bowiem służyć także za lampkę.

Wspomniana wyżej metalowa stopka z dwoma nóżkami mocowanymi po bokach tuby korpusu projektora nieco poniżej połowy wysokości (przy ustawienia projektora pionowo) jest dość ciężka i zapewnia bardzo dużą stabilność, co ma ogromne znaczenia podczas seansów filmowych czy innych projekcji.

Projektor zasilany jest przez gniazdo USB-C znajdującą się w komplecie ładowarką o mocy 50 W. Co ważne, można do niego dokupić dedykowany powerbank, zwany Battery Base. Angielskie słowo „baza” w jego nazwie nie jest przypadkowe. Powerbank można bowiem traktować jako wyższą podstawkę - bazę projektora. Górna powierzchnia powerbanku posiada specjalny silikonowy uchwyt, w którym można umieścić podstawę samego projektora. Powerbank z projektorem łączy krótki kabel. Dodatkowo Battery Base posiada gniazdo dodatkowe USB-C pozwalające na ładowanie całego takiego zestawu, co jest niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem. Battery Base posiada pojemność 32 tysięcy mAh, co przekłada się na około trzy godziny pracy. Energia zgromadzona w powerbanku wystarczy więc na obejrzenie jednego dość długiego filmu lub od dwóch do około czterech odcinków serialu.

Projektor Freestyle wyposażony jest w matrycę DLP o rozdzielczości Full HD, czyli 1080p (1920 x 1080 pikseli) i lampę LED oferującą maksymalną jasność w wysokości 550 lumenów i żywotność na poziomie 20 tysięcy godzin pracy. W zależności od tego, jak daleko od powierzchni, na którą rzucany jest obraz, ustawimy projektor, może on wyświetlać obraz o przekątnej od 30 do 100 cali. Wspomniane 550 lumenów to wynik całkiem niezły jak na projektor mobilny, choć oczywiście projektory stacjonarne świecą jaśniej. Z drugiej jednak strony decydując się właśnie na projektor mobilny trzeba zakładać, że dostajemy coś za coś. Tak czy inaczej obraz generowany przez ten projektor jest bardzo dobry, szczegółowy i ostry, oczywiście przy zachowaniu jego odpowiedniej wielkości (od 30 do 100 cali).

Jedną z ogromnych zalet Freestyle jest niewątpliwie jego konstrukcja. Dzięki formie lampy studyjnej i możliwości ustawienia projektora pod kątem do góry czy wręcz pionowo, można wyświetlać filmy choćby i na suficie – co jest bardzo ciekawym doświadczeniem (obejrzałem w ten sposób kilka filmów). Projektor wyposażony jest też w bardzo dobrze działającą funkcję automatycznego dostosowywania geometrii (trapezowania) do kąta, pod jakim pada światło na daną powierzchnię. Jeśli więc nie mamy możliwości ustawienia go tak, by światło padało mniej więcej pod kątem prostym na ścianę, sufit czy ekran, to projektor sam zadba o to, by obraz wyświetlany był poprawnie. Pamiętać oczywiście trzeba, że przy ostrych kątach dostosowanie geometrii ma czasem widoczny wpływ na jakość obrazu. Jestem także pod dużym wrażeniem automatycznego dostosowywania jego ostrości.

Sam obraz rzucany przez projektor można dodatkowo pomniejszyć względem całej wiązki światła przez niego emitowanej i w jej ramach go przesunąć. Przydać się to może wtedy, jeśli nie można ustawić projektora w odpowiedniej pozycji i obraz w pełnej skali wychodzi poza obszar ekranu (np. nachodzi na jakiś mebel).

Projektor Freestyle wyposażony jest w ten sam system operacyjny Tizen co telewizory Samsunga. Pod tym względem działa on właściwie identycznie, tyle, że zamiast ekranu LCD czy OLED mamy lampę i matrycę rzutnika. Projektor można więc podłączyć do WiFi (Freestyle wspiera sieci WiFi 5G) i korzystać z wszystkich dostępnych dla tego systemu aplikacji, np. serwisów VOD, czy XBOX Live i grać w gry dostępne w streamingu (ja tak gram np. w Starfield). Dodatkowo projektor oferuje znane z telewizorów tryby pracy, w tryb gry ze zredukowanym opóźnieniem. Ciekawym trybem pracy jest tryb ambient oferujący różnego rodzaju dekoracje świetlne i okolicznościowe napisy.

Sterowanie projektorem, systemem i aplikacjami odbywa się za pomocą dobrze znanego z telewizorów Samsunga pilota zdalnego sterowania. Oczywiście ma on ten sam kolor co projektor, czyli biały.

Projektorem Freestyle sterować można także za pośrednictwem aplikacji Samsumg SmartThings wprost ze smartfona tego producenta. Poprzez wspomnianą aplikacją można uruchamiać aplikacje na projektorze czy sterować odtwarzaniem.

Freestyle oferuje także bardzo dużo połączeń bezprzewodowych jak choćby AirPlay2, klonowanie ekranu ze smartfonów z systemem Android,Wi-Fi Direct, a nawet udostępnianie ekranu ze smart TV Samsunga. Projektor wyposażony jest w głośnik o mocy 5W, który gra poprawnie – wystarczy do oglądania filmów w domu czy plenerze.

Projektor Samsung The Freestyle to świetna propozycja dla wszystkich, którzy szukają mobilnego urządzenia tego typu, które oferuje bardzo dobry obraz, dźwięk oraz bogactwo połączeń czy aplikacji, a z którego mogą korzystać w różnych warunkach, od wyświetlania filmów, seriali i gier w pokoju dziecka czy nastolatka, przez rzucanie obrazu na ścianie w salonie, czy podczas imprezy na suficie, albo na rozwieszonym białym prześcieradle w ogrodzie. Dzięki swojej formie urządzenie można łatwo przenosić w dowolne miejsce. Właściwie z projektorem The Freestyle dostaje się całe dobrodziejstwo telewizorów Samsunga, tylko w formie przenośnego projektora. Samsung The Freestyle znalazł się na mojej liście zakupów na najbliższe miesiące.

Projektor Samsung The Freestyle dostępny jest w cenie około 2500 zł.