Na łamach MyApple opisywałem już słuchawki należącej do firmy Anker marki Soundcore. Były to m.in. dokanałowe bezprzewodowe słuchawki true wireless Soundcore Liberty Air 2 Pro. Ostatnio miałem okazję testować jeden z najnowszych modeli w portfolio marki Soundcore, model Liberty 4. To dokanałowe słuchawki wspierające format Hi-Res audio i posiadające wbudowany miernik tętna.

Wizualnie oba modele, a więc opisywany przeze mnie rok temu model Liberty Air 2 Pro oraz najnowszy Liberty 4, są do siebie z wyglądu bardzo podobne. Forma zarówno samych słuchawek jak i etui ładującego jest właściwie niezmieniona. Jeśli więc ktoś korzystał lub korzysta z dokanałowych słuchawek tej marki, nie pomyli ich z innymi. Różnice w wyglądzie są subtelne. W etui słuchawek Liberty 4 umieszczono jedną diodę wskazującą o ładowaniu słuchawek, podświetlane są także gniazda słuchawek. One same wyglądają niemal identycznie jak w starszym modelu – forma z charakterystycznym pałąkiem – są jednak wyraźnie mniejsze. Co ważne, leżą w wylocie kanału słuchowego jak i w samych uchu idealnie.

Dużym plusem, ale i standardem w przypadku marki Soundcore, jest umieszczenie w komplecie w sumie czterech par silikonowych wkładek o różnych rozmiarach. Do wyboru są wkładki małe, średnie (założone na słuchawki), średnie M2 oraz duże. Myślę, że każdy znajdzie idealny rozmiar dla swojego ucha.

Sterowanie odtwarzaniem muzyki, odbieranie połączeń i przełączanie trybów ANC odbywa się za pomocą przyciskania skierowanych w dół pałąków wystających ze słuchawek. Pojedyncze przyciśnięcie pałąka lewej lub prawej słuchawki wstrzymuje lub wznawia odtwarzanie. Podwójne to przełączenie trybu ANC, a potrójne, w zależności od słuchawki, to przeskoczenie do poprzedniego lub następnego utworu. W dedykowanej aplikacji dla iOS można jednak zmienić czynności przypisane do tych gestów (np. wybrać zmniejszenie lub zwiększenie natężenia dźwięku).

Słuchawki oferują też bardzo dobry czas pracy na jednym ładowaniu. Energii w bateriach wystarczy aż na dziewięciu godzin odsłuchu. To bardzo dużo, w praktyce korzystam dziennie ze słuchawek maksymalnie do czterech godzin. W sumie, razem z baterią w etui można korzystać z nich przez 28 godzin bez potrzeby podłączania się do źródła prądu. Ładowałem je średnio raz w tygodniu. Duże znaczenie ma fakt, że etui wspiera ładowanie indukcyjne. Jeśli nie korzystamy ze słuchawek można schować je do etui, a to położyć na ładowarce indukcyjnej. Wtedy pod ręką mamy zawsze naładowane słuchawki i etui.

Soundcore Liberty 4 oferują całkiem niezłe tłumienie pasywne, pod warunkiem oczywiście, że dobrze dobierzemy wielkość silikonowych wkładek. ANC odcina skutecznie wszystkie hałasy i szumy otoczenia, jednocześnie samemu generując nieznaczny szum, słyszalny jedynie przy wstrzymanym odtwarzaniu muzyki.

W Liberty 4 poza ANC upakowano także kilka bardzo przydatnych funkcji. Ich możliwości są naprawdę imponujące. Słuchawki wspierają m.in. dźwięk spatial audio i to w dwóch trybach: muzycznym i filmowym. Działa to podobnie do tego, co oferują słuchawki AirPods, w których ten efekt jest nieco lepszy, ale i tak fakt, że Soundcore Liberty 4 to oferują jest godny odnotowania. Na tym jednak nie koniec. Liberty 4 oferują test słuchu i stworzenie profilu słuchowego użytkownika - HearID Sound – i dopasowanie do niego charakterystyki dźwięku – pisałem o tym więcej przy okazji recenzji słuchawek Soundcore Liberty Air 2 Pro. Wreszcie, słuchawki Liberty 4 oferują mierzenie tętna i rejestrowanie treningów w ramach serwisu soundcore Wellness. W jego ramach można rejestrować różne treningi i na bieżąco, oczywiście na ekranie iPhone'a monitorować swoje tętno i spalane kalorie.

Jeśli chodzi o brzmienie to po testach Liberty Air 2 Pro wiedziałem czego się spodziewać i nie zawiodłem się. Słuchawki brzmią bardzo dobrze w całej szerokości pasma. Pod wieloma względami charakterystyka brzmienia przypomina właśnie tamte słuchawki. Dźwięk jest dynamiczny przede wszystkim w środkowej części pasma, które jest nieco uwypuklone (słuchawki brzmią ciepło), basy są głębokie, nieznacznie schowane względem średnicy.

Liberty 4 to jedne z najlepszych słuchawek w tej cenie. Oferują nie tylko świetne brzmienie, ale i bogactwo funkcji, w tym dźwięk przestrzenny, pomiar słuchu użytkownika i dostosowanie do niego charakterystyki brzmienia, a nawet pomiar tętna.

Słuchawki Soundcore Liberty 4 dostępne są w cenie 599 zł.