Rynek gier dla iOS przechodzi w ostatnich latach spore zmiany. Podczas gdy jeszcze nie tak dawno sklep App Store był właściwie jedynym źródłem gier na tej platformie, teraz musi on już konkurować z usługami takimi jak Xbox Cloud Gaming, Nvidia GeForce Now czy nawet Apple Arcade. Wszystko wskazuje też na to, że nowe przepisy unijne już niedługo zmuszą Apple do otwarcia iOS na zewnętrzne sklepy z aplikacjami, co z pewnością wykorzystają chętnie twórcy gier komputerowych. Mimo rosnącej konkurencji App Store nadal jednak cieszy się sporym zainteresowaniem deweloperów, którzy nieustannie publikują tam nowe gry. Poniżej znajdziecie subiektywny przegląd najciekawszych produkcji, które zadebiutowały tam w 2022 roku.

MARVEL Snap

MARVEL Snap to kolekcjonerska karcianka stworzona przez studio Second Dinner, założone przez współtwórców jednej z najpopularniejszych gier tego typu - Hearthstone. Ich nowa produkcja wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim wysokim tempem rozgrywki. W odróżnieniu od większości podobnych gier, w których gracze wykonują swoje ruchy naprzemiennie, w MARVEL Snap karty zagrywa się jednocześnie, w sposób przypominający trochę grę w kamień, nożyce, papier. Każda partia składa się z zaledwie sześciu tur, w trakcie których gracze wykładają na stół po jednej karcie reprezentującej postać z uniwersum Marvela, kładąc ją przy jednej z trzech kart lokacji. Rozgrywkę wygrywa ten, komu uda się zgromadzić karty o wyższej wartości punktowej przy dwóch lokacjach. Przeciętny czas potrzebny na rozegranie jednej partii to zaledwie trzy minuty.

Pobierz z App Store

Diablo Immortal

Diablo to popularna seria gier typu hack'n'slash, której pierwsza odsłona trafiła do sprzedaży w 1996 roku. Jej najnowsza część, zatytułowana Diablo Immortal, wzbudzała spore kontrowersje już na długo przed premierą, a gdy wreszcie udostępniono ją w App Store wywołała wokół siebie jeszcze więcej zamieszania. Podczas gdy niektórzy chwalili ją za rozgrywkę świetnie dopasowaną do specyfiki urządzeń mobilnych (choć gra wyszła również na PC), inni krytykowali system mikropłatności. Diablo Immortal podobnie jak wszystkie poprzednie odsłony serii Diablo jest dynamiczną grą typu hack'n'slash utrzymaną w stylistyce mrocznego fantasy. Pod względem mechaniki przypomina ona trochę konsolową edycję Diablo 3, wprowadzając jednak szereg zmian i uproszczeń. W porównaniu do poprzedniczek nowa gra kładzie też większy nacisk na elementy MMO, oferując ciekawe dodatkowe wyzwania dla graczy grających w grupach (m.in. możliwość rywalizacji między tworzonymi przez nich klanami).

Pobierz z App Store

Kentucky Route Zero

Kentucky Route Zero to dość nietuzinkowa przygodówka o bardzo artystycznym charakterze, opowiadająca o perypetiach podróżującego wraz z psem kuriera, który próbując dostarczyć paczkę pod z pozoru nieistniejący adres trafia do dziwnego, surrealistycznego świata. Gra została doceniona przez graczy i krytyków przede wszystkim za scenariusz oraz nietypowy sposób prowadzenia narracji, pozwalający nam nie tylko kierować bezpośrednio zachowaniem głównego bohatera, ale też, w pewnym stopniu, kształtować świat wokół niego, wpływając m.in. na historię i charaktery napotykanych postaci (jedno z najtrafniejszych porównań, z jakim się spotkałem, opisywało ją jako interaktywną sztukę teatralną, pozwalającą na bieżąco modyfikować didaskalia). Kentucky Route Zero zostało wyróżnione m.in. przez serwisy Paste i Polygon, które umieściły ją odpowiednio na 3 i 4 miejscu w swoich zestawieniach 100 najlepszych gier dekady.

Pobierz z App Store

Apex Legends Mobile

Apex Legends to popularna sieciowa strzelanka, w której gracze łączą się w trzyosobowe zespoły i walczą na dużych, otwartych mapach, aż przy życiu utrzyma się tylko jeden z nich. W odróżnieniu od większości podobnych gier typu battle royale, w których wszyscy gracze sterują postaciami o takich samych cechach i możliwościach, w Apex Legends przed rozpoczęciem rozgrywki możemy wybrać jedną z kilku różnych postaci posiadających unikalne umiejętności specjalne. Apex Legends Mobile nie jest bezpośrednim portem gry znanej z konsol i komputerów, lecz nową produkcją zaprojektowaną od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych i zoptymalizowaną pod kątem obsługi za pomocą ekranu dotykowego (nie oferuje więc opcji wspólnej rozgrywki z użytkownikami konsol i komputerów, jak miało to miejsce np. w Fortnite). Za obie wersje odpowiada jednak to samo studio - Respawn Entertainment - które zadbało, by mobilna edycja gry była możliwie wierna oryginałowi.

Pobierz z App Store

Spiritfarer

Spiritfarer to dość nietypowa produkcja, łącząca w sobie elementy platformówki, przygodówki i gry typu management sim, określana przez samych twórców jako „przyjemna gra o umieraniu". Wcielamy się w niej w Stellę - młodą dziewczynę kierującą łodzią przewożącą zmarłych do zaświatów. Zabierani na pokład pasażerowie okazują się jednak czasem dość wymagający, więc by spełnić ich oczekiwania i pomóc im przedostać się na drugą stronę będziemy musieli nieustannie rozbudowywać i usprawniać nasz statek. Gra charakteryzuje się bardzo przyjemną dla oka, rysunkową oprawą graficzną.

Pobierz z App Store

Wreckfest

Wreckfest pozwala graczom wziąć udział w brutalnych, agresywnych wyścigach samochodowych w stylu demolition derby, w których efektowne kraksy stanowią stały element rywalizacji. Pomiędzy kolejnymi wyzwaniami gracz ma możliwość modyfikowania swojego pojazdu, wpływając nie tylko na jego wygląd, ale też zachowanie na torze. Oprócz „zwykłych" wyścigów gra oferuje także specjalne dodatkowe tryby rozgrywki oraz możliwość rywalizowania z innymi graczami w trybie multiplayer. Wersja na urządzenia z iOS oferuje całą zawartość znaną z konsolowego pierwowzoru, różniąc się od niego jedynie systemem sterowania oraz oprawą graficzną dostosowaną do możliwości urządzeń mobilnych.

Pobierz z App Store

Immortality

Immortality to najnowszy projekt Sama Barlowa - scenarzysty i projektanta gier znanego m.in. za sprawą takich produkcji jak Her Story i Telling Lies. Podobnie jak wspomniane tytuły, Immortality jest grą FMV wykorzystującą nagrania z aktorami. Tematem przewodnim jest śledztwo w sprawie zaginięcia aktorki Marissy Marcel. Rozgrywka polega tu na analizowaniu fragmentów trzech nieopublikowanych filmów, w których wystąpiła zaginiona, w poszukiwaniu wskazówek dotyczących tego, co naprawdę jej się przytrafiło. Oglądając poszczególne nagrania możemy wskazywać przedstawione w nich postacie i obiekty, odblokowując w ten sposób inne powiązane z nimi materiały, w tym zakulisowe nagrania z planu zdjęciowego, rzucające więcej światła na historię Marissy. W projekt ten oprócz Sama Barlowa zaangażowani byli też scenarzyści Allan Scott (m.in. „Nie oglądaj się teraz" i „Gambit królowej"), Amelia Gray (m.in. „Mr. Robot" i „Maniac") i Barry Gifford (m.in. „Zagubiona autostrada" i „Dzikość serca").

Pobierz z App Store

Monster Train

W grze Monster Train wcielamy się w dowódcę opancerzonego, wypełnionego potworami pociągu przemierzającego zamarznięte piekło z misją rozpalenia w nim na nowo ognia. W zadaniu tym będą jednak przeszkadzać nam anielskie zastępy, i to właśnie walka z nimi stanowi tu główny element rozgrywki. Starcia prowadzone są za pomocą kart przedstawiających m.in. przyzywane przez nas potwory i rzucane zaklęcia. Charakterystyczną cechą gry jest to, iż walki rozgrywają się tu jednocześnie na trzech kondygnacjach pociągu, co wymusza na graczu nieco inne strategiczne podejście niż w innych podobnych produkcjach. Pomiędzy kolejnymi potyczkami możemy też zdobywać nowe karty i ulepszać te już posiadane.

Pobierz z App Store

Into the Breach

Into the Breach to turowa gra strategiczna z elementami roguelike, powalająca wcielić się w dowódcę oddziału wielkich bojowych robotów chroniących ludzkość przed atakami ze strony potworów. Rozgrywka toczy się tu na niewielkich, podzielonych na pola mapach przypominających trochę szachownicę. Mimo iż na pierwszy rzut oka gra sprawia wrażenie dość prostej i minimalistycznej, bardzo szybko okazuje się, że skrywa ona w sobie sporo strategicznej głębi. Co więcej, jako iż misje generowane są tu proceduralnie, nawet podchodząc do gry wielokrotnie zawsze będziemy mogli natrafić na nowe wyzwania.

Pobierz z App Store

Vampire Survivors

Vampire Survivors to stosunkowo prosta zręcznościowa gra akcji, w której gracz wybiera jedną z kilku grywalnych postaci różniących się między sobą umiejętnościami i wyposażeniem, a następnie próbuje przetrwać jak najdłużej na arenach wypełnionych niekończącymi się falami przeciwników. Gra łączy w sobie dynamiczną rozgrywkę typową dla strzelanek z podgatunku bullet hell z systemem rozwoju postaci inspirowanym grami RPG w stylu roguelite. Mimo iż na pierwszy rzut oka gra sprawia wrażenie dość siermiężnej, amatorsko wykonanej produkcji, w rzeczywistości skrywa ona w sobie zaskakująco duże pokłady grywalności, dzięki którym stała się jednym z największych niezależnych hitów 2022 roku.

Pobierz z App Store

Tekst pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 1/2023.

Pobierz MyApple Magazyn nr 1/2023